Ֆիննական բջջային արտադրող Nokia ընկերությունը Բարսելոնայում ընթացող Mobile World Congress ցուցահանդեսի ժամանակ ներկայացրել է Windows Phone օպերացիոն համակարգով աշխատող Lumia շարքի Lumia 610 սմարթֆոնը։Այս փոքր սմարթֆոնը պարունակում է Nokia Transport ծրագիրը, որն էլ իր մեջ ներառում է աշխարհի 46 երկրների 500 քաղաքների հանրային տրանսպորտի մասին տեղեկություններ, հայտնում է Slash Gear-ը։
Lumia 610-ը թողարկվելու է սպիտակ, սև, երկնագույն և ալ կարմիր գույներով։ Այն վաճառքի կհանվի 2012-ի երկրորդ եռամսյակում՝ 189 եվրո գնով։
2011-ին Nokia-ն պայմանագիր կնքեվ Microsoft-ի հետ՝ դարձնելով Windows Phone բջջային օպերացիոն համակարգը իր սմարթֆոնների հիմնական ՕՀ-ն։ 2011-ի նոյեմբերին շուկա դուրս եկան Windows Phone-ով աշխատող Lumia կոչվող շարքի առաջին սմարթֆոնները՝ Lumia 800-ը և Lumia 710-ը։
Mobile World Congress 2012 ցուցահանդեսը մեկնարկել է Բարսելոնայում։ Այն համարվում է տարվա խոշորագույն ՏՏ ոլորտի իրադարձություններից։ Ցուցահանդեսին հավաքվում են սմարթֆոնների առաջատար արտադրողները, ինչպես նաև ծրագրային ապահովում ներակայացնող ընկերությունները։ Ցուցահանդեսը տևելու է մինչև մարտի 1-ը։

Финский производитель мобильных телефонов – компания Nokia в Барселоне на выставке Mobile World Congress представила смартфон Lumia 610, работающий на основе операционной системы Windows Phone.
Этот маленький смартфон содержит программу Nokia Transport, которая, в свою очередь, включает сведения о маршрутах городского общественного транспорта 500 городов 46 стран мира, сообщает Slash Gear.
Модели Lumia 610 выполнены в 4-х цветовых вариантах: белом, черном, голубом и красном. Смартфон поступит в продажу во 2-ом квартале 2012 года и будет стоить 189 евро.
В 2011 году Nokia подписала договор с компанией Microsoft с целью использования операционной системы Windows Phone в качестве основной ОС для своих устройств. В ноябре 2011 году были выпущены смартфоны Lumia 800 и Lumia 710 на основе Windows Phone.