Այսօր ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի է ունեցել Եվրամիության հետազոտությունների և զարգացման 7-րդ շրջանակային ծրագրի (7ՇԾ) երեք նախագծերի պաշտոնական մեկնարկը:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Յուրի Շուքուրյանը, Եվրոպական հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Արման Բյոֆը, Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Գարեգին Մելքոնյանը, Ֆրանսիայի գիտական հետազոտությունների կենտրոնի մոսկովյան գրասենյակի տնօրեն Միշել Տարարինը և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան ատաշե Գիյոմ Բրեժոն, տեղեկացնում են ԳԱԱ մամլո ծառայությունից։
ՀՀ ԳԱԱ ինստիտուտները կհամակարգեն Եվրոպական մակարդակի նախագծեր` տեղեկատվական և հաղորդակցային տեխնոլոգիաների, էկոլոգիայի և ֆիզիկայի ոլորտներում:
Նախագծերի ընդհանուր նպատակն է հայկական կենտրոնների հնարավորությունների և գիտական ներուժի հզորացումը` Բելգիայի, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Հունգարիայի, Իռլանդիայի, Շվեյցարիայի և Մեծ Բրիտանիայի 12 առաջատար գիտահետազոտական կազմակերպությունների հետ ռազմավարական համագործակցության հաստատման, գիտնականների փոխանակման և համատեղ փորձերի նախապատրաստման միջոցով: Կարևոր բաղկացուցիչ է նաև եվրոպական փորձագետների մասնակցությամբ այդ կենտրոնների երկարաժամկետ կայուն զարգացման ռազմավարության մշակումը` ելնելով երկրի տնտեսական զարգացման առաջնայնություններից:
Նախագծերի իրականացման ժամկետը երեք տարի է: Համաեվրոպական ամենամեծ գիտական ծրագիր հանդիսացող 7-րդ շրջանակային ծրագրի կարևորագույն ուղղություններից է գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային համագործակցության խթանումը:

27 Февраль 2012 - 13:02 AMT
27 февраля в Национальной академии наук Армении состоялся официальный старт трех проектов 7-ой рамочной программы (7РП) исследований и развития Евросоюза.
С приветственной речью выступили заместитель председателя НАН РА Юрий Шукурян, представитель Еврокомиссии Арман Бьеф, председатель государственного комитета по науке Самвел Арутюнян, заместитель министра экономики РА Гарегин Мелконян, директор московского офиса Центра научных исследований Франции Мишель Тарарин, а также атташе посольства Франции в Армении Гийом Брежо, сообщают в пресс-службе НАН РА.
Институты НАН РА будут координировать проекты европейского уровня в сферах ИТТ, экологии и физики. Общая цель проектов – укрепление научного потенциала и увеличение возможностей армянских центров посредством сотрудничества, обмена опытом, подготовки совместных испытаний с 12 передовыми научно-исследовательскими организациями из Бельгии, Франции, Германии, Венгрии, Ирландии, Швейцарии и Великобритании.
Сроки реализации проектов – 3 года. Одним из основных направлений 7-ой рамочной программы исследований и развития Евросоюза является стимулирование международного сотрудничества в сфере науки и технологий.