Յուրաքանչյուր օր ակտիվանում է ավելի քան 850 000 Android բջջային օպերացիոն համակարգով աշխատող սարք։ Այս ցուցանիշը մեկ տարում աճել է ավելի քան 250%-ով։ Այս մասին հայտնել է Android-ի ղեկավար Էնդի Ռուբինը Google ընկերության բլոգում։ Android -ը նախագծվել և մշակվում է Google-ի կողմից։
Այս ցուցանիշից բացի Էնդի Ռուբինը նշել է, որ ընդհանուր թվով աշխարհում կա մոտ 300 միլիոն Android սարքավորում, որոնցից 12 միլիոնը միայն Android պլանշետներն են։ Երեք անգամ աճել է նաև Android Market-ում ծրագրերի քանակը։
«Անցյալ տարի Mobile World Congress ցուցահանդեսի ժամանակ մենք հայտնեցինք, որ Android Market-ից կա մոտ 150 000 ծրագիր։ Այսօր Android Market-ում կա 450 000 ծրագիր և ամսական միլիարդ ներբեռնում»,-նշել է Android նախագծի ղեկավարը։
Google Android-ը առաջատար էր 48,8%-ով սմարթֆոնների օպերացիոն համակարգերի շուկայում 2011-ին։ Android-ին հաջորդում էր Apple-ի iOS համակարգը՝ 19,1%-ով շուկայում։ Իսկ 3-րդ տեղում էր Nokia-ի Symbian օպերացիոն համակարգը, որն աստիճանաբար շուկայից հեռանում է։ Այն շուկայի 16,4 %-ն էր զբաղեցնում։

Ежедневно в мире активизируется более 850 000 устройств,работающих под управлением операционной системы Android. Показатель за год вырос более, чем на 250%. Об этом сообщил руководитель Android Энди Рубин в блоге компании Google. Android был разработан компанией Google.
Кроме этого показателя Энди Рубин отметил, что, в общем, в мире насчитывается около 300 миллионов устройств Android, из которых 12 миллионов – это только планшеты Android. В три раза возросло также количество программ в Android Market.
“В прошлом году во время выставки Mobile World Congress мы заявили, что в Android Market есть более 150 000 программ. Сегодня в Android Market уже насчитывается около 450 000 программ и зарегистрирован 1 миллиард загрузок ежемесячно”,- отметил руководитель проекта Android.
Google Android лидирует, занимая 48,8% рынка операционных систем для смартфонов в 2011 году. За ним следует операционная система iOS компании Apple, занимая 19,1% рынка. На третьем месте – ОС Symbian компании Nokia, которая постепенно вытесняется с рынка. Она занимает 16,4% рынка.