Հայաստանն ունի միլիոնավոր հատորներով գրականություն, իսկ թվայնացումը բավական բարդ գործընթաց է։ Այսպես նշեց այսօր կայացած մամլո ասուլիս ժամանակ Հայաստանի ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը։
«Մենք 2001-ին սկսեցինք թվայնացնել Գիտությունների ազգային ակադեմիայի, Երևանի պետական համալսարանի, Հայաստանի Ազգային գրադարանի, Գիտաբժշկական գրադարանի և Գիտապալատի գրադարնները։ Այժմ մենք ունենք մոտ 1 միլիոն թվայնացված գրառումներ»,-նշեց նա և ավելացրեց, որ թվայնացման գործընթացը սկվել է էլեկտրոնային քարտարանների ձևավորումից։
«Էլեկտրոնային քարտարանները հեշտացրել են գիրք որոնելու գործընթացը։ Էլեկտրոնային քարտարանում գրքի անվանման հետ միասին կա նաև գրքի նկարագրությունը, այն կազմելը կրկին բարդ գործընթաց է»,- ասաց տնօրենը։
Տիգրան Զարգարյանի խոսքով, էլեկտրոնային քարտարանների ձևավորմանը հաջորդում է տեքստային նյութերի թվայնացումը։ Յուրաքանչյուր գրքի թվայնացում պահանջում է յուրաքանչյուր էջի նկարում, մշակում, տեղադրում ինտերնետում, արխիվացում։ Ապա նաև պահանջվում են հզոր սերվեներ, համապատասխան ծրագրային ապահովում, գրադարանավարների վերապատրաստում։ Տիգրան Զարգարյանի խոսքով, Հայաստանի գրադարանների թվայնացման գործընթացին աջակցում է Բաց հասարակության ինստիտուտը, մշակույթի նախարարությունը, ԳԱԱ-ն, կառավարությունը և այլն։ Սակայն, թե որքան ֆինանսավորում է մինչ օրս հատկացվել այս գործընթացի համար, ՀԱԳ տնօրենը չնշեց։
Հայաստանի ազգային գրադարանը ամենախոշոր պահոցն է 7 միլիոն գրքերով։ Ըստ ՀԱԳ տնօրենի, կան գրքեր, որ խունացել են, կան գրքեր, որոնցից 1 օրինակ կա։ «Թվայնացումն առաջին հերթին լուծում է մեր գրականության ապահովագրման խնդիրը։ Այս 10 տարվա ընթացքում մենք հասցրել ենք թվայնացնել մեր հայ գրականության ընդամենը 1-2%-ը»,-նշեց Տիգրան Զարգարյանը։
Տիգրան Զարգարյանը տեղեկացրեց նաև, որ յուրաքանչյուր թվայնացված գիրք տեղադրվում է ՀԱԳ, ԳԱԱ, ԵՊՀ օնլայն գրադարններում և վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ԳԱԱ գիտական աշխատանքները կարդում են նաև դրսում՝ ԱՄՆ, Եվրոպայում և այլն։

Armenian literature totals to millions of works, and digitization is quite difficult process, director of the National Library of Armenia Tigran Zargaryan said.
“We started to digitize libraries of the National Academy of Sciences, Yerevan State University, National Library of Armenia, Scientific Medical library of Armenia in 2001. Now we have about one million digitized records,” Zargaryan told a press conference adding that the process of digitization started with creation of electronic data files.
“Electronic files made book search process easier. The data file contains book description along with the book title; its compilation is also a hard process,” library director noted.
Zargaryan said creation of e-files is followed by digitation of text materials. Digitization of each book requires each page to be scanned, processed, placed on the internet, and archived. Also, powerful servers and relevant software, as well as training of librarians is required.
Library director said digitization of Armenian libraries is supported by the OSI, Armenian Ministry of Culture, National Academy of Sciences, the government, etc. However, Zargaryan did not mention the amount of funding received for this process so far.
The National library of Armenia is the largest depository with 7 million books. According to the library director, there are books which have faded, and books with only one copy.
“Digitization first of all aims to secure our literature. We managed to digitize only 1-2% of the Armenian literature during the past 10 years,” Zargaryan said.
He also informed that each digitized book is being placed in e-libraries of the National Academy of Sciences, Yerevan State University, National Library of Armenia; the statistics shows that scientific works of the National Academy of Sciences are read also abroad, in U.S., Europe and elsewhere.