Opera Software ընկերությունը թողարկել է իր բջջային բրաուզերների նոր տարբերակները՝ Opera Mini Next-ը և Opera Mobile 12-ը։ Այս մասին ընկերությունը հայտարարել է Բարսելոնայում ընթացող Mobile World Congress ցուցահանդեսի ժամանակ, հաղորդում է Mashable տեխնոբլոգը։
Opera Mini Next-ում փոփոխությունները քիչ են։ Այն շարունակում է մնալ Java աջակցող բրաուզեր բջջային հեռախոսների և սմարթֆոնների համար։ Նորույթը Opera Mini Next-ում հանդիսանում է Facebook և Twitter սոցիալական կայքերի ինտերգրացիան։ Այս նորույթը բրաուզերում կոչվում է Smart Page։ Այն երևում է գլխավոր էջում։ Smart Page-ի միջոցով կարելի է արագ մուտք գործել սոցիալական ցանցեր։
Սակայն Opera Mini Next-ի այս նորույթը հասանելի չի լինելու սմարթֆոնների համար Դե իսկ Opera Mobile 12-ը հասանելի է դարձել Android և Symbian օպերացիոն համակարգերով աշխատող սմարթֆոնների համար։ Այն ունի WebGL, HTML5 աջակցություն։

28 Февраль 2012 - 09:42 AMT
Компания Opera Software выпустила новые версии мобильных браузеров Opera Mini Next и Opera Mobile 12. Об этом компания сообщила во время выставки Mobile World Congress, которая проходит в Барселоне, пишет техноблог Mashable.
Браузер Opera Mini Next претерпел мало изменений. Он продолжает оставаться браузером Java, поддерживаемым мобильными телефонами и смартфонами. Новинкой в Opera Mini Next является интеграция социальных сетей Facebook и Twitter. В браузере это новшество называется Smart Page, его можно увидеть на главной странице. С помощью Smart Page можно посетить социальные сети.
В Opera Mini Next это новшество доступно только для смартфонов.
Ну а Opera Mobile 12 стала доступна для смартфонов, работающих под управлением операционных систем Android и Symbian. Он дополнен поддержкой WebGL, HTML5.