Հնարավոր է, որ շուտով մարդիկ ավելի քիչ գումար ծախսեն բջջային խոսակցությունների համար Եվրոպական Միության անդամ երկրներում ճամփորդելիս։ Այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Եվրոպական միության անդամներն այսօր կողմ են քվեարկել այն առաջարկին, որ բջջային օպերատորները ռոմինգային զանգերի և կարճ հաղորդագրությունների համար պետք է զգալիորեն նվազեցնեն սակագները։
Եվրամիության անդամները ցանկանում են, որ 2014-ի հուլիսի 1-ից սկսած օպերատորները չկարողանան յուրաքանչյուր րոպեի համար ստանալ ավելի քան 15 ցենտ, SMS-ի համար՝ 5 ցենտ, իսկ ինտերնետի յուրաքանչյուր Մբ-ի համար 20 ցենտ։
Եթե այս նոր օրինագիծն ընդունվի, ապա յուրաքանչյուր բաժանորդ հնարավորություն կունենա կնքել առանձին պայմանագիր ռոմինգյան սակագների համար։ Սակայն այս օրինագիծը կգործի միայն Եվրամիության անդամ երկրների համար։
Այսօր այս օրինագծին կողմ են քվեարկել Եվրախորհրդարանի Արդյունաբերության, Հեռահաղորդակցության, Հետազոտության և Էներգիայի կոմիտեները։ Սակայն օրինագծի վերջնական ընդունման համար հարկավոր է, որ ամբողջ խորհրդարանը կողմ քվերակի։

Возможно, в скором времени люди станут тратить намного меньше средств за разговор по мобильному телефону во время путешествий по странам – членам Евросоюза. Об этом сообщает BBC.
Члены Евросоюза 28 февраля проголосовали в поддержку предложения о значительном снижении тарифов на роуминговые звонки и короткие сообщения. Они требуют, чтобы с 1 июля 2014 года мобильные операторы взимали с каждой минуты разговора на 15 центов меньше, с SMS-сообщения – на 5 центов и с каждого мегабайта Интернета – на 20 центов меньше.
Если законопроект будет принят, каждый абонент получит возможность самостоятельно заключить договор о тарифах на роуминг. Он будет действовать только на территории стран – членов Евросоюза.