Հնարավոր է, որ շուտով մարդիկ ավելի քիչ գումար ծախսեն բջջային խոսակցությունների համար Եվրոպական Միության անդամ երկրներում ճամփորդելիս։ Այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Եվրոպական միության անդամներն այսօր կողմ են քվեարկել այն առաջարկին, որ բջջային օպերատորները ռոմինգային զանգերի և կարճ հաղորդագրությունների համար պետք է զգալիորեն նվազեցնեն սակագները։
Եվրամիության անդամները ցանկանում են, որ 2014-ի հուլիսի 1-ից սկսած օպերատորները չկարողանան յուրաքանչյուր րոպեի համար ստանալ ավելի քան 15 ցենտ, SMS-ի համար՝ 5 ցենտ, իսկ ինտերնետի յուրաքանչյուր Մբ-ի համար 20 ցենտ։
Եթե այս նոր օրինագիծն ընդունվի, ապա յուրաքանչյուր բաժանորդ հնարավորություն կունենա կնքել առանձին պայմանագիր ռոմինգյան սակագների համար։ Սակայն այս օրինագիծը կգործի միայն Եվրամիության անդամ երկրների համար։
Այսօր այս օրինագծին կողմ են քվեարկել Եվրախորհրդարանի Արդյունաբերության, Հեռահաղորդակցության, Հետազոտության և Էներգիայի կոմիտեները։ Սակայն օրինագծի վերջնական ընդունման համար հարկավոր է, որ ամբողջ խորհրդարանը կողմ քվերակի։

It could soon cost less to use mobile phones when traveling abroad in the European Union.
According to BBC, MEPs have voted Feb 28 for a significant cut in the price companies can charge for calls and texts and – for the first time ever – to introduce a maximum fee for data usage.
It's the latest in a long running effort by EU officials to increase competition in the single market when it comes to mobile roaming.
The committee of MEPs says it wants staged cuts so, by 1 July 2014, operators won't be able to charge roaming customers any more than 15 cents (12p) a minute to make a call; 5 cents (4p) to send a text; and 20 cents a megabyte (16p) for data.
EU officials say previous attempts to introduce price measures have failed to spark competition between operators.
Currently, the limit on what can be charged for making a call is around 30p and sending a text about 9p.