Հայաստանում 2011թ-ին ընդհանուր առմամբ իրականացվել է 10 միլիոն դոլարի էլեկտրոնային առևտուր։ Այս մասին հայտնեց ՀՀ էկոնոմիկային փոխնախարար Վահե Դանիելյանը էլեկտրոնային առևտրի բնագավառում փոփոխությունների թեմայով այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ։
Նրա տեղեկացմամբ, 2011-ին Հայաստանում թողարկվել է 978 000 էլեկտրոնային քարտ։ Ընդհանուր այս քարտերով կատարվել է 740 մլրդ դրամի շրջանառություն, որից անկանխիկ գործարքները կազմել են 58 միլիարդ դրամ, ինտերնետի միջոցով կատարված գործարքեները՝ 13 մլրդ դրամ, որից էլ էլեկտրոնային առևտրի գործարքները՝ 3,1 միլիարդ դրամ։
Մնացածը կազմում են քարտից քարտ փոխանցումները։
Ըստ փոխնախարարի, այս վիճակագրական ցուցանիշները Կենտրոնական բանկի պաշտոնական տվյալներն են։
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանի խոսքով, եթե Հայաստանի իրավական դաշտում ներդրվեն բոլոր այն փոփոխությունները, մշակումները և համակարգերը, որն առաջարկել է էլեկտրոնային առևտրի հիմնախնդիրներն ուսումնասիրող միջգերատեսչական հանձնաժողովը, ապա առաջիկա երկու տարում Հայաստանում 10 անգամ կաճեն էլեկտրոնային առևտրի ծավալները։

Online trade revenue amounted to USD 10 mln in Armenia during 2011, RA Deputy Minister of Economy said.
According to Vahe Danielyan,978 000 electronic cards were issued in Armenia during 2011, the trade turnover of which totaled AMD 740 bln.
Noncash and internet transactions comprised AMD 58 bln. and AMD 13 bln. respectively out of above mentioned figure.
Vahe Danielyan noted that the statistics has been drawn from Central Bank official data.
Union of Information Technology Enterprises (UITE) executive director Karen Vardanyan, in turn, noted that Armenian online trade volume would increase10 times within the coming 2 years if the changes proposed by Interdepartmental Committee on study of online trade key problems were introduced to Armenian legal field.