ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով ստեղծված էլեկտրոնային առևտրի ոլորտի խնդիրներն ուսումնասիրող և լուծումներ առաջարկող միջգերատեսչական հանձնաժողովը, ներկայացնելով իր առաջարկները կառավարությանը, վեր է հանել 9 խումբ խնդիրներ։ Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեց միջգերատեսչական հանձնաժողովը համակարգող, ՀՀ էկոնոմիկային նախարարության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը։
Ըստ Վահե Դանիելյանի, այս տարի էկոնոմիկայի նախարարությունը միջազգային օրենսդրությանը համապատասխան կմշակի էլեկտրոնային կոմերցիայի օրենսդրություն։
«Ուսումնասիրելով էլառևտրի դաշտի խնդիրները, հասկանալի է դառնում, որ դրանց լուծումը կարևոր է ՀՀ տնտեսության զարգացման համար։ Էլեկտրոնային առևտրին խոչընդոտողը մաքսային, հարկային և վճարահաշվարկային համակարգերում օրենսդրական ձևակերպումների բացակայությունն էր»,-նշեց Վահե Դանիելյանը, օրինակ բերելով էլառևտրի դեպքում մի քանի խնդիրներ՝ մաքսային արժեքի ձևակերպման, բեռի մաքսային հայտարարագրերի պարզեցման, մաքսային փաստաթղթերի լրացման, էլ.գործարքի չեղարկման և այլն խնդիրներ։
Բոլոր այս խնդիրների լուծման առաջարկները պատրաստ են և սպասում են կառավարության քննարկմանը։
Էլեկտրոնային առևտուրը Հայաստանում զարգացնելու նպատակով՝ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) ձեռնամուխ է եղել իրավական դաշտի կարգավորման խնդիրների լուծմանը։ 2011թ. հոկտեմբերից միությունը՝ «Քաունթերփարթ ինթերնեյշնլ» հայաստանյան ներկայացուցչության աջակցությամբ, իրականացնում է էլեկտրոնային առևտրի բնագավառում պետական քաղաքականության և իրավական դաշտի բարեփոխումների ծրագիր:

The Interdepartmental Committee on study of e-commerce key problems established by Armenian Prime Minister’s decree has specified 9 problem groups, Armenian Deputy Minister of Economy said.
According to Vahe Danielyan, the Economy Ministry will draft electronic commerce legislation in accordance with the international one.
“Solution to the existing problems in the field of e-commerce is crucial to the development of Armenian economy. Absence of legislation in customs, tax and payment systems has hindered advancement of e-commerce,” Deputy Minister said, citing customs value formation, completion of customs documents, cancellation of e-commerce transactions and other issues as the key problems of electronic commerce.
Solution proposals for all these problems are expected to be debated by the government.
The Union of Information Technology Enterprises (UITE) is engaged in problem solution of the legal field coordination. Since 2011, through support of Armenian representation of Counterpart International, the Union has pursued policy of legal reform implementation to achieve progress in the field of electronic commerce.