«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնի առանցքն է կազմելու լիտվական ծրագիրը: Ինչպես մամլո ասուլիսում նշեց ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Արթուր Պողոսյանը, այն նվիրված է լինելու հայ-լիտվական դիվանագիտական կապերի հաստատման 20-ամյակին:
Ծրագրի շրջանակում փառատոնին հյուրընկալվելու է Լիտվայի մոնոներկայացումների միջազգային փառատոնի տնօրեն Մարիա Տանանան, մոնոթատրանի անվանի դերասանուհի Բիրուտե Մարը, բեմադրիչ Լինաս Մարիուս Զայկաուսկասը և դրամատուրգ Ալուչիա Արմոնայտեն: Վերջինիս «Թռչնակը և փիսիկը» պիեսի հայաստանյան պրեմիերան կայանալու է փառատոնի օրերին: Փառատոնը բացելու է Լիտվայի ԽՍՀ վաստակավոր դերասան, ԽՍՀՄ վաստակավոր դերասան, Լիտվայի ԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր, Գեդիմինասի երրորդ աստիճանի պատվո շքանշանի ասպետ Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսը: Հայաստանում է նաև Լիտվայի մշակույթի փախնախարար Դևիտաս Ստանպոնկուսը:
«Արմմոնո» մոնոներկայացումների 10-րդ միջազգային փառատոնը տեղի է ունենալու փետրվարի 29-ից մարտի 5-ը: Փառատոնին մասնակցելու են մոնոփառատոների ղեկավար-տնօրեններ, դերասաններից մի քանիսը փառատոնի շրջանակում վարպետության դասընթացներ կանցկացնեն Երևանի կինոյի եւ թատրոնի ինստիտուտի ուսանողների համար:
«Արմմոնո»-ն առաջին անգամ անց է կացվել 2002 թ. սեպտեմբերի 24-ին: Փառատոնի հիմնադիրն է Հայաստանի թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանը, տնօրենը` Մարիաննա Մխիթարյանը:

29 Февраль 2012 - 12:43 AMT
Центральной программой 10-го международного фестиваля моноспектаклей “Арммоно” станет литовская программа. Как отметил во время пресс-конференции заместитель министра культуры РА Артур Погосян, программа будет посвящена 20-летию установления дипломатических связей между Арменией и Литвой. В рамках программы гостями фестиваля будут директор международного фестиваля моноспектаклей Литвы Марина Тананян, известная актриса монотеатра Бируте Мар, постановщик Линас Мариус Зайкаускас и драматург Алучия Армонайте.
Фестиваль откроет заслуженный артист Литовской ССР, заслуженный артист СССР, лауреат государственной премии Литовской ССР, кавалер ордена Великого князя Литовского Гедиминаса Регимантас Адомайтис. В Армению также приехал заместитель министра культуры Литвы Дейвидас Стапонкус.
10-ый международный фестиваль моноспектаклей “Арммоно” состоится с 29 февраля по 5 марта. В фестивале примут участие руководители и директоры монофестивалей, некоторые из актеров в рамках фестиваля проведут мастер-классы для студентов Ереванского института театра и кино.