Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդունել է «Արմմոնո» միջազգային թատերական 10-րդ ամենամյա փառատոնի շրջանակում Երևան ժամանած լիտվական պատվիրակության անդամներին` Լիտվայի Հանրապետության մշակույթի փոխնախարար Դեվիդաս Ստանպոնկուսին, մշակույթի նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Նոմեդա Զենկենեին, հանրահայտ դերասան, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Լիտվայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գեդրիուս Ապուոկասը:
Ծննդյան 75-ամյա հոբելյանի առթիվ և համաշխարհային ու լիտվական կինոարվեստում ունեցած պատկառելի վաստակի, ներդրած ակնառու ավանդի, անզուգա¬կան վարպետության համար Տիգրան Սարգսյանը Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսին պարգևատրել է Հայաստանի Հանրա¬պետության վարչապետի հուշամեդալով:
Ողջունելով հյուրերին` ՀՀ կառավարության ղեկավարը նշել է. «Ռեգիմանտաս Ադոմայտիսը լեգենդար մարդ է Հայաստանում: Նրան բոլորը շատ լավ են ճանաչում և հիշում: Առանձնահատուկ կապ կա Ձեր և Հայաստանի միջև, և առավել ևս եթե դա վերաբերում է մշակույթին, կինոարվեստին և թատրոնին, մեր ժողովրդի կողմից ենթագիտակցորեն առավել զգացմունքային է ընկալվում: Դուք գիտեք, որ շատ մշակութային նորմեր փոխանցվում են հենց կինոյի միջոցով, և այդ տեսանկյունից Դուք արվեստի այն դեմքերից եք, ում մեր ժողովուրդը իրենն է համարում: Շատ հաճելի է ընդունել Ձեզ Հայաստանում»:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Լիտվայի միջև մշակութային համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել ընթացիկ ծրագրերին: Վարչապետ Սարգսյանը կարևորել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Լիտվայի Հանրապետության կառավարության միջև մշակույթի ոլորտում համաձայնագրի» ստորագրումը, ինչը նոր լիցք կհաղորդի հայ-լիտվական մշակութային կապերի սերտացմանը: Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել երկու երկրներում ժողովրդավարական արժեքների հաստատման և քաղաքացիական հասարակության ձևավորման հարցերի շուրջ:

29 Февраль 2012 - 13:36 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял у себя посетившего Ереван в рамках 10-го международного фестиваля моноспектаклей “Арммоно” заслуженного артиста Литовской ССР, заслуженного артиста СССР, лауреата государственной премии Литовской ССР, кавалера ордена Великого князя Литовского Гедиминаса Регимантаса Адомайтиса. На встрече также присутствовал чрезвычайный и полномочный посол Литвы в Армении Гедриус Апуокас.
По поводу юбилея актера – 75 лет со дня рождения актера, а также за значительные заслуги в мировом и литовском киноискусстве, за непревзойденное мастерство премьер-министр Тигран Саркисян наградил Регимантаса Адомайтиса памятной медалью премьера.
Поприветствовав гостей, премьер-министр отметил: “Регимантас Адомайтис является легендой для Армении. Его здесь знают и помнят достаточно хорошо. Между Вами и Арменией есть особая связь, особенно, если дело касается искусства, кино, театра. Вы знаете, что многие культурные нормы передаются человеку именно посредством кино, и с этой точки зрения Вы являетесь именно таким деятелем искусства, которого наш народ считает своим. Очень приятно было встретиться с Вами в Армении”.
Стороны обсудили широкий спектр вопросов, касающихся сотрудничества между Арменией и Литвой в области культуры. Премьер-министр Армении Тигран Саркисян также отметил важность подписанного между правительствами двух стран меморандума о сотрудничестве в области культуры.