Բաքվում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2012»-ին մասնակցելով Հայաստանը ոչինչ չի ապացուցում, գտնում են հայ էստրադային երգիչներ Ալլա Լևոնյանը և Արսեն Գրիգորյանը (Մրո): Նրանց երկուսի խոսքով, ի սկզբանե դեմ են եղել, որ Հայաստանը մասնակցի այդ մրցույթին: «Եթե հաղթենք էլ, պետք չէ գնալ», մամլո ասուլիսում նշեց Ալլա Լևոնյանը: Երգչուհին նաև գտնում է, որ մրցույթն այդքան բարձր չէ, որքան ազգային սկզբունքները: Նա նաև նշեց, որ անընդհատ սահմաններում նրանք կրակ են արձակում հայ զինվորի վրա, և հերոսանում, իսկ մենք այդ պարագայում բարի և հանդուրժող ենք լինում:
Արսեն Գրիգորյանն էլ շեշտեց, որ մրցույթին մասնակցելը կենաց-մահու պայքար չէ, և չի կարելի շոու բիզնեսը հավասարեցնել ազգային արժանապատվության հետ: Նա նաև հատուկ շեշտեց, որ չի բոյկոտում Եվրատեսիլը, այլ նա դեմ է Բաքու գնալուն:
Փետրվարի 23-ին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետում ադրբեջանցի դիպուկահարի արձակած կրակոցից զոհվել է ՀՀ Զինված ուժերի ժամկետային զինծառայող Ալբերտ Ադիբեկյանը: Այդ օրը հայ էստրադայի մի խումբ ներկայացուցիչներ հանդես եկան «Եվրատեսիլ 2012»-ը բոյկոտելու կոչով: «Մենք հայտարարում ենք, որ հրաժարվում ենք մասնակցել Բաքվում անցկացվող մրցույթին: Մենք հրաժարվում ենք ելույթ ունենալ մի երկրում, որը հայտնի է հայերի զանգվածային ջարդերով ու կոտորածներով, մի երկրում, որտեղ հայատյացությունը հասցված է պետական քաղաքականության մակարդակի, մի երկրում, ուր մուտքն արգելված է ազգությամբ հայ որևէ մեկի համար, եթե նույնիսկ նա այլ երկրի քաղաքացի է, ինչին ականատես ենք լինում գրեթե յուրաքանչյուր ամիս», նշված է հայտարարության մեջ:

Приняв участие в “Евровидении 2012”, которое состоится в Баку, Армения никому и ничего не докажет, считают армянские эстрадные певцы Алла Левонян и Арсен Григорян (Мро). Они утверждают, что они изначально были против участия Армении в этом конкурсе. “Не нужно ехать, даже ради победы”, – сказала во время пресс-конференции Алла Левонян. Она считает, что конкурс не важнее национальных принципов. Алла Левонян также отметила, что на границе они постоянно открывают стрельбу по армянским солдатам, становясь героями у себя на родине, а мы остаемся на фоне всего этого “добрыми и терпеливыми”.
Арсен Григорян сказал, что участие в конкурсе не является вопросом жизни и смерти, и ни в коем случае нельзя приравнивать шоу-бизнес к национальному достоинству. Он добавил, что не бойкотирует сам конкурс Евровидения, он – против поездки наших певцов в Баку.
После гибели 23 февраля от выстрела азербайджанского снайпера солдата срочной служба Вооруженных сил Армении Альберта Адибекяна армянские певцы выступили с заявлением об отказе участвовать в конкурсе "Евровидение-2012" в Баку. “Мы отказываемся выступать в стране, которая известна массовыми погромами и резней армян, в стране, где ненависть к армянам возведена в ранг государственной политики, в стране, куда воспрещен въезд любого армянина по национальности, в независимости от того, гражданином какой страны он является, свидетелями чего мы становимся почти каждый месяц”, – говорится в их заявлении.