Ուկրաինայի Ազգային բանկը շրջանառության մեջ է դրել հուշադրամ` նվիրված ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ մրցաշարին, որն անցկացվելու է Ուկրաինայում և Լեհաստանում: Դրանց ընդհանուր քանակը 5 մլն է, դրամների անվանական արժեքը 1 գրիվնա է:
Դրամը EURO- 2012-ի պաշտոնական լիցենզավորված արտադրանքն է : Դրամը պատրաստված է ալյումինե բրոնզից, որակը սովորական է, քաշը` 6,8գ, տրամագիծը` 26մմ, հաստությունը` 1,85մմ: 2011թ դեկտեմբերին ՈւԿԲ թողարկել է EURO-2012-ին նվիրված հուշադրամներ` 5, 10, 20 և 500 գրիվն անվանական արժեքով:

1 Март 2012 - 12:51 AMT
Национальный банк Украины выпустил в обращение памятную монету, посвященную финальному турниру чемпионата Европы по футболу, который будет проведен в Украине и Польше. Тираж монеты составляет 5 миллионов штук, номинал монеты – 1 гривна.
Монета является официальной лицензированной продукцией EURO- 2012.
На реверсе монеты изображены: надпись по окружности “Финальный турнир чемпионата Европы по футболу 2012”, в центре – логотип EURO-2012, под которым надпись: “UEFA/EURO 2012/POLAND-UKRAINE”. Монета изготовлена из алюминиевой бронзы, качество обычное, масса – 6,8 г, диаметр – 26 мм, толщина – 1,85 мм.
В декабре 2011 года НБУ выпустил в обращение серию памятных монет, посвященных EURO-2012, номиналом 5,10, 20 и 500 гривен.