1 Մարտ 2012 - 14:42 AMT
Թուրքիայի կառավարությունը ողջունում է Ստամբուլի` 2020թ ամառային Օլիմպիական խաղերի անցկացման հայտը, հայտնում է sport-express.ru-ն:
Երկրի սպորտի նախարար Սուատ Քըլիջի խոսքով, թուրքական ղեկավարությունը պատրաստ է տրամադրել բոլոր անհրաժեշտ երաշխիքները:
Մինչ այդ Ստամբուլը Օլիմպիական խաղերի անցկացմանը հավակնում էր 2000, 2004, 2008 և 2012թթ, սակայն հայտը միշտ մերժվել է:
2020թ Օլիմպիական խաղերի հավկնորդներ են նաև Մադրիդը, Տոկիոն, Դոհան և Բաքուն:
Հավակնորդ հինգ քաղաքներից Օլիմպիական խաղերը նախկինում հյուրընկալել է միայն Տոկիոն: Ճապոնիան երկու անգամ ընդունել է նաև ձմեռային Օլիմպիական խաղերը: Իսպանիան Օլիմպիադան ընդունել է մեկ անգամ:

Правительство Турции поддержало заявку Стамбула на проведение летних Олимпийских игр 2020 года, передает sport-express.ru.
По словам министра спорта страны Суата Кылыджа, турецкое руководство готово предоставить все необходимые гарантии.
Стамбул до этого претендовал на проведение Олимпийских игр в 2000, 2004, 2008 и 2012 годах, но турецкие заявки терпели неудачу.
Конкурентами столицы Турции в борьбе за право принять Олимпиаду-2020 являются Мадрид, Токио, Доха и Баку.
Из пяти городов, претендующих на игры, ранее летнюю Олимпиаду принимал только Токио (в 1964). Япония два раза принимала и зимние Олимпийские игры. Испания один раз принимала летнюю Олимпиаду (Барселона-1992).
Международный Олимпийский комитет выберет город, который примет олимпиаду-2020, в сентябре 2013 года.