Փետրվարի 29-ին Microsoft-ը հայտնել էր, որ Windows 8 օպերացիոն համակարգի փորձնական (բեթա) տարբերակը հասանելի է ներբեռնման համար։ Այսօր արդեն ընկերությունը հայտնել է իր Twitter միկրոբլոգում, որ Windows 8-ի բեթա տարբերակը մեկ օրում ներբեռնել են ավելի քան 1 միլիոն անգամ։
Windows 8-ի թեսթային տարբերակը նախագծողների համար հասանելի էր դեռևս սեպտեմբերին։ Այն ժամանակ առաջին մի քանի օրում նախագծողները ներբեռնել էին այն ավելի քան 500 000 անգամ, որից հետո ՕՀ-ն կրել է ավելի քան 100 000 փոփոխություն՝ սխալների ուղղում (bugs):
Windows 8-ը նախկին տարբերակներից առանձնանում է նրանով, որ ունի բոլորովին նոր ինտերֆեյս՝ Metro ոճ անունով և նախագծված է համատեղելի լիենլու թե՛ սովորական համակարգիչների հետ և թե՛ պլանշետների։
Նշենք, որ մեկնարկել է նաև Windows 8-ի հայաֆիկացումը։ Հայաֆիկացմանն աջակցելու համար անհրաժեշտ է այցելել Microsoft-ի կայքում գտնվող համապատասխան ֆորում և քվերակել նախընտրած բառերի օգտին, արտահայտել կարծիքը և կատարել նոր առաջարկներ:

29 февраля компания Microsoft заявила, что экспериментальная (бета) версия операционной системы Windows 8 доступна для загрузки. 2 марта компания уже сообщила в своем микроблоге Twitter, что бета-версия Windows 8 в течение 1 дня была загружена более 1 миллиона раз.
Тестовая версия Windows 8 была доступна разработчиков еще в сентябре. Тогда в течение нескольких первых дней пользователи загрузили ОС более 500 000 раз, после чего система претерпела 100 000 изменений, исправлений ошибок (bugs).
Данная ОС отличается от предыдущих тем, что у нее совершенно новый интерфейс. Следует отметить, что уже стартовал процесс перевода Windows 8 на армянский язык.
Для перевода данной операционной системы на армянский язык необходимо посетить соответствующий форум на сайте Microsoft и проголосовать в пользу предпочитаемых слов или сделать новые предложения.