Օլիմպիական խաղերին ընդառաջ Սոչիում կստեղծվեն հետիոտնային գոտիներ մոտ 80 կմ երկարությամբ: Առաջին բարեկարգ հետիոտնային գոտիները նստարաններով, աղբամաններով ու ցուցանակներով, դեկորատիվ զարդաքանդակներով ու հատուկ լուսավորությամբ կբացվեն Կրասնայա Պոլյանայում, հաղորդում է interfax.ru-ն:
Նախագծի իրականացումը կմեկնարկի 2013թ., երբ կավարտվի օլիմպիական օբյեկտների ոի ինժեներային ենթակառույցների շինարարությունը:
Հետիոտնային գոտիները նախագծել են ավստրիացի ճարտարապետները՝ այդ նպատակի համար հատկացվել է 1 մլրդ ռուբլի:

В Сочи к Олимпийским играм 2014 года будут созданы пешеходные зоны. Общая протяженность пешеходных зон составит 80 километров. Первые благоустроенные пешеходные зоны со скамейками, урнами, указателями, декоративными украшениями и специальным освещением, а также удобными автостоянками откроются в поселке Красная Поляна, передает interfax.ru.
Реализация проекта начнется в 2013 году, когда завершатся строительные работы олимпийских объектов и инженерной инфраструктуры.
Проекты пешеходных зон предложили австрийские архитекторы. На это из краевой целевой программы планируется выделить 1 млрд рублей.