Թուրքական Գազիանթեփում տեղի ունեցան կանաց շախմատի Եվրոպայի անհատական առաջնության 13 տուրի առաջին հանդիպումները:
Առաջնությանը Հայաստանը ներկայացնում են 5 շախմատիստուհիներ: Էլինա Դանիելայնը սպիտակներով հանդիպել է Լիլիա Դրուլևիչի հետ (Սերբիա) և հաղթել է: Լիլիթ Մկրտչյանը հաղթել է ռումինուհի Միխաելա Սանդային: Լիլիթ Գալոյանը սևերով ավելի ուժեղ գտնվեց թրքուհի Էմել Քայից: Հայաստանի 2012թ. չեմպիոն Մարիա Կուրսովան վաստակել է մեկ միավոր մեկ այլ թուրք շախմատիստուհի Միսլինա Բոզկուրտի հետ պայքարում:
Միակ պարտությունը կրել է Աննա Հայրապետյանը վրացուհի Նինո Խուրցիձեից:
Առաջնությունն անցնում է շվեյցարակա համակարգով 11 տուրով, ժամանակի հսկողությունն է 90+30 գումարած 30 վայրկյան յուրաքանչյուր քայլի համար: Ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը 100 հազար եվրո է: Առաջնությունը կավարտվի մարտի 14-ին:

3 Март 2012 - 06:44 AMT
В турецком городе Газиaнтеп состоялись встречи первого тура 13 индивидуального чемпионата Европы по шахматам среди женщин.
Армению на чемпионате представляют 5 шахматисток. Элина Даниелян белыми фигурами встретилась с Лилией Дрлевич (Сербия) и одержала победу. Лилит Мкртчян была сильнее Михаела Санды (Румыния), Лилит Галоян тоже черными фигурами была сильнее Эмел Кая (Турция). Чемпионка Армении 2012 года Мария Курова заработала одно очко в борьбе против другой турецкой шахматистки Мислины Бозкурт.
Единственное поражение из армянских шахматисток потерпела Анна Айрапетян. Она черными фигурами проиграла Нино Хуртидзе (Грузия).
Чемпионат пройдет по швейцарской системе 11 туров, контроль времени – 90+30 и плюс 30 секунд за каждый ход.