Այսպիսով, կարելի է եզրակացնել, որ ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով ստեղծված միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքը արդյունավետ էր։ Հանձնաժողովը ներկայացրել է իր առաջարկները ՀՀ կառավարությունը։ Մնում է հուսալ, որ դրանք կընդունվեն։ Դրանց ընդունումը կնպաստի էլառևտրի զարգացմանը, հետևաբար և ՀՀ տնտեսության աճին։
Բացի դրանից մինչև տարեվերջ ՀՀ մի քանի բանկերի կողից ձեռք է բերվելու Visa International e-commerce լիցենզիան և դրա համար նախատեսված 3D Secure համակարգը, ինչը էապես կբարձրացնի ՀՀ էլառևտրի ոլորտը նոր մակարդակի։
Բացի Էլեկտրոնային առևտրի հիմնախնդիրներով զբաղվող միջգերատեսչական հանձաժողովի աշխատանքի ամփոփումից, այս շաբաթ աշխատանքների ներկայացում կատարեց նաև ՀՀ ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը։ 2001-ից ՀՀ 5 գրադարաններում (Գիտությունների ազգային ակադեմիա, Երևանի պետական համալսարան, Հայաստանի Ազգային գրադարան, Գիտաբժշկական գրադարան և Գիտապալատ) մեկնարկեց թվայնացման գործընթացը։
Չնայած, որ անցել է 10 տարի՝ այս ժամանակահատվածում հնարավոր է եղել թվայնացնել ընդամենը 1 միլիոն գրառում։ Ազգային գրադարանի տնօրենի խոսքով, մեր հայ գրականության ժառանգության ընդամենը 2%-ն է թվայնացված։
Թվայնացումը բարդ գործընթաց է։ Պահանջում է յուրաքանչյուր էջի նկարում, մշակում, տեղադրում ինտերնետում, արխիվացում, հզոր սերվեներ, համապատասխան ծրագրային ապահավում, գրադարանավարների վերապատրաստում և այլն։ Հաշվի առնելով, որ միայն ՀՀ ԱԳ-ում կա 7 միլիոն գիրք, ապա 1 միլիոնը ողջ 5 գրադարաններից բավական մեծ քանակություն է։
Շաբաթը աչքի ընկավ նաև ադրբեջանցի և հայ հաքերների մի շարք կիբերհարձակումներով։ Ադրբեջանցիները մի քանի օրում կոտրեցին Արցախյան կառավարական մի քանի կայքեր, որտեղ թողել էին Խոջալուի դեպքերի պաստառներ։ Ի պատասխան այդ հարձակումներին հայ հաքերները գրոհեցին մի քանի ադրբեջանական կայքեր՝ տեղադրելով այնտեղ Խոջալուի դեպքերի մասին պատմող ֆիլմի հոլովակ և հղում՝ xocali.net։Հայ հաքերների այս հարձակումը նշանավոր էին նրանով, որ Խոջալուի վերաբերյալ, առաջին անգամ էր։ Այսպես է կարծում տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
Շաբաթվա մեջ որոշ նորություններ ներկայացրեցին նաև մի շարք այլ ընկերություններ։ Ucom-ը հասանելի դարձավ Աջափնյակում, ԱրմենՏելը Հայաստանի մարզերում մեկնարկեց ուսուցիչների համակարգչային գրագիտության դասընթացներ, TelCell-ը մեկնարկեց հյուպատոսական ծառայությունների վճարման հնարավորությունն իր տերմինալների միջոցով։
Դե իսկ եթե խոսենք արտասահմանյան ՏՏ ոլորտում ընթացող նորություններից, դրանք բազում էին։ Ամենանշանավոր իրադարձությունը Mobile World Congress ցուցահանդեսն էր, որը կայացավ Բարսելոնայում, Իսպանիա։ Այս ցուցահանդեսը հանդիսանում է տեխնոլոգիաների ոլորտի տարվա ամենախոշոր իրադարձություններից մեկը։ Այնտեղ ներկա եղան մի շարք հայտնի ընկերություններ և հանդես եկան նոր արտադրանքներով։ Մասնավորապես Nokia-ն ներկայացրեց մի քանի նոր սմարթֆոններ Lumia շարքի, նաև ապշեցրեց իր 808 PureView 41 մեգապիքսել ֆոտոպցիկով սմարթֆոնը։ Samsung-ը ավելացրեց Galaxy սմարթֆոնների և պլանշետների ընտանիքը Galaxy Beam սմարթֆոնով, Galaxy Note և Galaxy Tab 2 (7’, 10.1’) պալնեշտներով։ HTC-ին հանդես եկավ իր One սմարթոնների շարքով։ Microsoft-ը ցուցահանդեսի ժամանակ հայտարարեց իր օպերացիոն համակարգի երկար սպասված նոր Windows 8 բեթա տարբերակի բոլորի համար հասանելի լինելու համար։ Դե իսկ ամենանշանավորն այն էր, որ հայտնի դարձավ Apple-ի iPad 3 պլանշետի թողարկման օրվա մասին՝ մարտի 7-ի։
Գալիք շաբաթում Apple-ի նորույթների մասին կխոսի ողջ աշխարհը, այդ թվում և Հայաստանը, քանի որ հայերը «խնձորի» մեծ սիրահար են։

Таким образом, можно смело утверждать, что работа Межведомственной комиссии, созданной по поручению премьер-министра Армении, была достаточно эффективной. Комиссия представила свои предложения правительству РА. Их принятие поможет развитию электронной торговли, а, следовательно, и росту экономики РА.
Кроме того, до конца года банки Армении получат лицензии Visa International e-commerce, а также рассчитанную на них систему 3D Secure, что также поднимет сферу электронной торговли на новый уровень.
На этой неделе также представил отчет о проделанной работе директор Национальной библиотеки Армении Тигран Закарян. С 2011 года в 5 библиотеках РА (НАН РА, ЕГУ, Национальной библиотеки Армении, Научно-медицинской библиотеки и библиотеки Научной палаты) стартовал процесс оцифровки книг.
Несмотря на то, что прошло более 10 лет, в настоящее время насчитывается лишь около 1 миллиона оцифрованных записей. По словам Тиграна Заргаряна, за последние 10 лет удалось оцифровать лишь 2% книг от всей армянской литературы.
Оцифровка книг является довольно сложным процессом. От каждой книги требует фотографирования каждой страницы, обработки, размещения в Интернете, архивации. Также требуются мощные серверы, соответствующее программное обеспечение, переподготовка библиотекарей и др. Национальная библиотека является самым крупным хранилищем книг в Армении, в ней хранится 7 миллионов книг.
Неделя также запомнилась особой активностью кибератак армянских и азербайджанских хакеров. Азербайджанские хакеры атаковали сразу несколько правительственных сайтов Арцаха. На сайтах они разместили плакаты, якобы рассказывающие о событиях в Ходжалу. В ответ на эти действия армянская хакерская группировка Armenian Cyber Army взломала несколько азербайджанских сайтов, разместив на них видеоролик фильма о событиях в Ходжалу и ссылку xocali.net. Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян считает, что атаки со стороны армянских хакеров относительно ходжалинских событий – это новость.
Говоря о зарубежных новостях в сфере ИТ, нельзя не упомянуть о выставке Mobile World Congress, которая состоялась в испанской Барселоне. Выставка является второй самой большой выставкой технологий после CES (Consumer Electronics Shoe). Каждый год множество известных и лидирующих компаний в сфере мобильных технологий показывают свои новинки. Например Samsung два года подряд представлял свои лучшие смартфоны (Galaxy S и Galaxy S II) на выставке MWC. В частности, компания Nokia представила несколько новых смартфонов серии Lumia, компания также удивила смартфоном с 41-мегапиксельной фотокамерой 808 PureView. Samsung пополнил свою продукцию смартфоном Galaxy Beam и планшетами Galaxy Note և Galaxy Tab 2 (7’, 10.1’). Компания HTC представила серию смартфонов One. Компания Microsoft во время выставки объявила о доступности бета-версии долгожданной операционной системы Windows 8. А самым значительным событие недели: стало объявление даты выпуска планшета iPad 3 компанией Apple – он назначен на 7 марта.
На будущей неделе о новинках Apple будет говорить весь мир, в том числе и Армения, поскольку армяне являются большими любителями “яблок”.