Հայազգի աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը ապրիլի 22-ին ելույթ է ունենալու Լոս Անջելեսում: Ինչպես հայտնում է Armenian pulse-ը, համերգը տեղի է ունենալու հանրահայտ Գիբսոն ամֆիթատրոնում: Այն կայանալու է Ազնավուրի ամերիկյան հյուրախաղերի շրջանակներում, որը կարող է վերջինը լինել նրա կարիերայում:
Շառլ Ազնավուրը (Շահնուր Ազնավուրյան) ծնվել է 1924 թ. մայիսի 22-ին Փարիզում, Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ գաղթականների ընտանիքում: Ազնավուրի մայրը ծագումով թուրքաբնակ հայ առևտրականների ընտանիքից էր, հայրը ծնվել էր Ռուսաստանի կայսրության Թիֆլիսի նահանգում: Նրա ծնողները 1920-ականներին տարագրվում են Ռուսաստանից Ֆրանսիա` Փարիզ:
9 տարեկանից Ազնավուրը երգել է և հանդես եկել բեմում, իսկ 1936-ին առաջին անգամ նկարահանվել է կինոյում:
Սկզբնական շրջանում Ազնավուրը հանդես էր գալիս կոմպոզիտոր Պիեռ Ռոշեի հետ: Նրանց նկատում է Էդիթ Պիաֆն ու բեմական ճանապարհ հարթում երիտասարդների համար: 1946թ. նրանք մասնակցում են Ֆրանսիայում և ԱՄՆ-ում Պիաֆի շրջագայությանը: Այդ ժամանակից ի վեր սկսվում է Ազնավուրի`որպես երգչի առաջխաղացումը: Նրա կյանքում վճռական բեկումը սկսվում է 1956թ.-ից` Կասաբլանկայում և Փարիզում, որտեղ օրը երեք անգամ համերգներ էր տալիս Օլիմպիա հայտնի համերգասրահում: 1960-ականների սկզբին Ազնավուրը համերգներով հանդես է գալիս Նյու Յորքի Քարնեգի հոլ և Ambasador Hotel համերգասրահներում, իսկ ավելի ուշ Ֆրենկ Սինատրայի Reprise Records ֆիրմայում թողարկում է իր առաջին ամերիկյան ալբոմը:
Ազնավուրը շուրջ հազար երգերի հեղինակ է, որոնք կատարել ու կատարում է ինչպես ինքը, այնպես էլ Ռեյ Չարլզը, Բոբ Դիլանը, Լայզա Մինելին, Հուլիո Իգլեսիասը և այլք:
Ազնավուրը զուգերգով հանդես է եկել Ֆրենկ Սինատրայի, Սելին Դիոնի, Լուչիանո Պավարոտիի, Պլաչիդո Դոմինգոյի, Պատրիսիա Կաասի, Էլեն Սեգարայի հետ: Նա նկարահանվել է շուրջ 60 ֆիլմում և վաճառել է շուրջ 100 մլն սկավառակ:
Ըստ «TIme» ամսագրի ու CNN-ի համատեղ հարցման (1998թ.), Ազնավուրը ճանաչվել է XX դարի էստրադային երգի լավագույն կատարողը: 2008թ. դեկտեմբերի 26-ին Շառլ Ազնավուրը դառնում է Հայաստանի քաղաքացի: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրում քաղաքացիություն շնորհելու մասին ոչ միայն Ազնավուրին, այլև նրա իմպրեսարիո Լևոն Սայանին: 2009թ. մայիսի 5-ից Ազնավուրը նշանակվում է Հայաստանի դեսպան Շվեյցարիայում եւ երկրի մշտական ներկայացուցիչ` ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում:

Всемирно известный шансонье Шарль Азнавур 22 апреля выступит в Лос-Анджелесе. Как сообщает Armenian pulse, концерт состоится известном амфитеатре “Гибсон” в рамках гастрольного тура певца в США, который, возможно, будет последним в карьере певца.
Шарль Азнавур – французский шансонье и актер армянского происхождения. Настоящее имя — Шахнур Вагинак Родился 22 мая 1924 года в Париже в семье армянских эмигрантов, бежавших от Геноцида армян в Османской империи во Францию в 1922 г. Мать Азнавура происходила из армянской купеческой семьи, жившей в Турции, отец родился в Тифлисской губернии Российской империи. С 9 лет он пел и играл на сцене, уже в 1936 г. дебютировал в кино. Первоначально Азнавур выступал в дуэте с композитором Пьером Рошем. Обоих заметила Эдит Пиаф, и в 1946 г. Азнавур и Рош приняли участие в ее турне по Франции и США. С этого времени начинается профессиональная карьера Азнавура как шансонье. Однако решительный прорыв на музыкальный Олимп произошел в 1956 г., после удачных концертов в Касабланке и Париже (где в известном зале «Олимпия» он долгое время выступал трижды в день). В начале 1960-х Азнавур дал концерты в нью-йоркских залах «Carnegie Hall» и «Ambassador Hotel», а позже на фирме Фрэнка Синатры «Reprise Records» выпустил свой первый американский альбом. Азнавуром написано более тысячи песен, исполнявшихся им самим, а также Рэем Чарльзом, Бобом Диланом, Лайзой Миннелли, Хулио Иглесиасом и другими. Азнавур выступал в дуэте с Фрэнком Синатрой, Селин Дион, Лучано Паваротти, Пласидо Доминго, Патрисией Каас, Элен Сегара и др. Он также снялся в 60 фильмах и продал более 100 млн дисков. Согласно совместному опросу журнала «TIME» и CNN (1998), Азнавур признан лучшим эстрадным исполнителем XX века. 26 декабря 2008 года Шарль Азнавур стал гражданином Армении. Президент Серж Саргсян подписал указ о присвоении гражданства не только Азнавуру, но и его импресарио Левону Саяну. С 5 мая 2009 г. является послом Армении в Швейцарии и постоянным представителем страны в штаб-квартире ООН.