«Կիպրոսյան խաղերի հիմնական նպատակը մեր ռեզերվը ստուգելն էր և տեսնել` պատրաստ են նրանք համալրելու հավաքականը: Շատ կարևոր էր նաև գործի մեջ տեսնել այն խաղացողներին, որոնք անցած տարի շատ չեն խաղացել:
Նախապատվությունը Կանադայի հետ հանդիպմանն էինք տվել, որովհետև այն վարկանշային էր, բացի այդ, ընկերական խաղերից առաջ հիմնական խաղացողները ուշ էին ժամանել և մեկ օր էլ տվեցինք նրանց հանգստանալու համար»,- մարտի 5-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը մեկնաբանելով հավաքականի վերջին երկու հանդիպումները:
Կանադայի դեմ խաղում իր նորամուտը նշեց և իր հաշվին գոլ գրանցեց Արազ Օսբիլիսը: Մինասյանի կարծիքով, նա շատ հեշտ հարմարվեց թիմին. «Արազը շատ օգուտ է տալու մեր հավաքականին, նրա պոտենցիալը ավելի մեծ է, և Կանադայի դեմ խաղում նա ամբողջ ուժով չի խաղացել»,-ասել է նա:
Փետրվարյան հավաքին հրավիրված էր նաև Նորայր Մամեդովը, սակայն նա չմիացավ թիմին: Մարզչի հավաստմամբ, նա շատ ուրախ էր հավաքական հրավիրվելու համար, բայց նոր էր ապաքինվել վնասվածքից և ցանկություն ուներ խաղալ իր ակումբում:
«Հավաքականում մրցակցությունը ավելի է մեծացել: Թիմում մնում է միայն դարպասապահի խնդիրը: Առաջիկայում մենք երեք ընկերական խաղ ունենք դեռ, և շատ դարպասապահներ կան, որոնց փորձելու ենք: ԱԱ ընտրական մրցաշարի առաջին խաղում Ռոման Բերեզովսկին բացակայելու է, և ով օպտիմալ վիճակում կլինի, նա էլ այդ խաղում հանդես կգա»,- ընդգծել է մարզիչը:
Մարզչի խոսքով, կիպրոսյան հավաքը շատ հարցերի պատասխան տվեց: Մյուս անգամ թիմը հավաքվելու է մայիսին, և հավաքը հիմնականում տակտիկական ուղվածություն է ունենալու:
Մայիսի 31-ին Հայաստանի հավաքականը մրցելու է Հունաստանի ընտրանու հետ, մեկ խանդիպում էլ, ամենայն հավանականությամբ, կլինի հունիսի 5-ին, սակայն մրցակիցը առայժմ հայտնի չէ: Աշխարհի առաջնության ընտրական մրցաշարի մեկնարկից առաջ վերջին հանդիպումը Վարդան Մինասյանի սաները կանցկացնեն Բելոռուսի հավաքականի դեմ:

“Основной целью наших кипрских встреч было проверить уровень подготовленности нашего резерва, чтобы понять, готовы они пополнить состав национальной сборной, или нет. Очень важно, когда видишь активность тех игроков, которые в прошлом году почти не играли. Мы отдавали предпочтение встрече со сборной Канады, поскольку эта игра влияла на рейтинг команды. Кроме того, основные игроки приехали на сборы днем позже, мы дали им еще один день на отдых”, – сказал 5 марта во время встречи с журналистами главный тренер сборной Армении по футболу Вардан Минасян.
В матче против сборной Канады впервые в составе команды сыграл Араз Озбилис. По мнению Минасяна, он очень быстро освоился в команде. “Араз Озбилис принесет много пользы команде, его потенциал намного больше, чем он показал во время встречи с канадцами”, – сказал он.
Для участия в февральских товарищеских встречах был также приглашен Норайр Мамедов, однако он не выступил с командой. По словам тренера, он был очень рад приглашению в национальную сборную, но он только выздоровел после полученной травмы и выразил желание сыграть в составе своего клуба.
“В сборной Армении по футболу сильно выросла конкуренция. Открытым остается только вопрос вратаря. Впереди у нас еще есть три товарищеские встречи, и нам предстоит испытать многих вратарей. В первой игре отборочного турнира Чемпионата мира Роман Березовский не будет играть, и придется выбрать того, кто будет в лучшей форме”, – подчеркнул тренер.
По словам тренера, кипрский сбор дал ответы на многие вопросы. В следующий раз вся команда будет вместе участвовать в нем, и сбор в основном будет иметь тактическую направленность.
31 мая сборная Армении встретится с командой Греции, еще одна встреча, возможно, состоится 5 июня, однако, соперник пока неизвестен. Свою последнюю встречу до начала отборочного тура ЧМ подопечные Вардана Минасяна проведут со сборной Беларуси.