Այսօր` մարտի 5-ին հայտնի արվեստաբան, Խորհրդային միությունում առաջին Ժմանակակից արվեստի թանգարանի հիմնադիր Հենրիկ Իգիթյանի ծննդյան օրն է: Նա այսօր կդառնար 80 տարեկան:
Հենրիկ Սուրենի Իգիթյանը ծնվել է 1932թ. մարտի 5-ին Թբիլիսիում: Միջնակարգ կրթությունը ստացել է Երևանի Կիրովի անվան դպրոցում: 1956թ. ավարտել է Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան ռուսաց և օտար լեզուների ինստիտուտի բանասիրական ֆակուլտետը, իսկ 1963թ.` Լենինգրադի Գեղարվեստի ակադեմիայի արվեստաբանական ֆակուլտետը: Իգիթյանը 1960-1971 թթ. աշխատել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահում:
1970թ. նա Ժաննա Աղամիրյանի հետ հիմնադրել է աշխարհում առաջին մանկական պատկերասրահը, 1972թ.` Ժամանակակից արվեստի թանգարանը, 1978թ.` Հայաստանի գեղագիտական դաստիարակության կենտրոնը, 1994թ.` «Նոյան տապան» հայ արդի նկարիչների ընկերակցությունը: 1989-1991 թթ. եղել է ԽՍՀՄ ժողովրդական պատգամավոր, հեղինակել բազմաթիվ մենագրություններ, ալբոմներ, արվեստաբանական հոդվածներ:
Հենրիկ Իգիթյանը բազմաշնորհ անհատականություն էր, աչքի էր ընկնում գիտելիքների հսկայածավալ պաշարով, քաղաքացիական խիզախությամբ, աներևակայելի աշխատասիրությամբ: Այդ ամենը մեծապես արտացոլվում էին նրա արվեստաբանական, կազմակերպչական և հասարակական-քաղաքական բեղուն գործունեության մեջ:

5 Март 2012 - 13:46 AMT
5 марта – день рождения известного армянского искусствоведа, основателя первого Музея современного искусства в СССР Генрика Игитяна. Сегодня ему исполнилось бы 80 лет.
Генрик Игитян родился 5 марта 1932 года в Тбилиси, окончил два высших учебных заведения: Ереванский педагогический институт русского и иностранных языков им. В. Брюсова и Ленинградский институт изобразительного искусства, скульптуры и архитектуры. Затем в 1960-1971 гг. работал в Национальной галерее Армении. В 1970 году Игитян вместе с Жанной Адамян основали первую в мире детскую художественную галерею.
В 2001 г. году Генрик Игитян награжден медалями "Мовсес Хоренаци" Республики Армения и "Мхитар Гош" Нагорно-Карабахской Республики. В 2005 году ему присвоена золотая медаль Лос-Анджелесского университета.
Был депутатом Верховного Совета СССР в 1989-1991 годы. Он скончался 11 мая 2009 года от продолжительной болезни.