Nokia-ն լուսանկարների մշակման PureView տեխնոլոգիան կգործարկի Windows Phone պլատֆորմի վրա ստեղծված սմարթֆոններում: Այդ մասին ֆիննական Aamulehti պարբերականին տված հարցազրույցում պատմել է ընկերության մարքեթինգի փոխնախագահ Ջո Հարլոուն:
Նա հաղորդել է, որ Windows Phone բազայի վրա PureView-ով սմարթֆոններին «երկար սպասելու կարիք չի լինի»:
PureView տեխնոլոգիան Nokia-ի ինժեներները մշակել են շուրջ 5 տարի: Դրա էությունը հետյալն է. կից պիքսելների խմբից «բազմապիքսելային» լուսանկարում կազմվում է մեկ «իդեալական» պիքսել: Արդյունքում բարձրանում է լուսանկարի որակը, անհետանում են «աղմուկները», պնդում են Nokia-ի ներկայացուցիչները:
Nokia-ի առաջին սարքը, որի վրա կիրառվում է PureView տեխնոլոգիան, Nokia 808-ն է, որը ներկայացվել է MWC ցուցահանդեսում: Հեռախոսի խցիկում մատրիցայի խտությունը կազմում է 41 մեգապիքսել: Nokia 808 PureView աշխատում է Symbian Belle կառավարմամբ:

Nokia свою технологию обработки фотографий PureView задействует в смартфонах на платформе Windows Phone. Об этом в интервью финскому изданию Aamulehti рассказала Джо Харлоу (Jo Harlow), вице-президент компании по маркетингу.
Она сообщила, что появления смартфонов с PureView на базе Windows Phone ждать придется "не очень долго".
Технологию PureView инженеры Nokia разрабатывали около 5 лет. Ее суть состоит в следующем – из группы смежных пикселей на "многомегапиксельном" снимке составляется один "идеальный" пиксель. В результате снижается итоговое разрешение снимка, но возрастает его качество – в первую очередь, исчезают "шумы", утверждают представители Nokia.
Первым устройством Nokia, в котором применяется технология PureView, стал аппарат Nokia 808, представленный на выставке MWC. Разрешение матрицы во встроенной в телефон камере составляет 41 мегапиксель. Nokia 808 PureView работает под управлением Symbian Belle.
Основной для Nokia мобильной платформой является Windows Phone. Ее используют смартфоны Nokia Lumia. В современных моделях Lumia разрешение встроенной камеры составляет 5-8 мегапикселей.