Ըստ Գերմանիայի դատարանի, Facebook սոցիալալան ցանցը իր օգտագործողներին պատշաճ կերպով չի տեղեկացնում, թե ինչպես է օգտագործում էլեկտրոնային հասցեները թե՛ օգտագործողի և թե՛ օգտագործողի ընկերների։
Facebook-ի «Գտնել ընկերներին» ֆունկցիան թույլ է տալիս գտնել ծանոթներին նաև այլ օնլայն ռեսուրսներում, և Facebook-ին միանալու հրավերներ ուղարկել։ Այս որոնումը կարելի է կատարել հենց էլեկտրոնային փոստի միջոցով։
Բեռլինի դատարանը որոշել է, որ Facebook-ն անօրինական պահանջում է օգտագործողներից իրավունք՝ օգտագործելու իրենց կողմից վերբեռնվող բովանդակությունը, գրում է Bloomberg-ը։
2011-ին Գերմանիայի դատարանի կողմից Facebook-ն արդեն մեղադրանքներ ստացել էր։ Եվ այդ ժամանակ համաձայնություն էին կայացրել, որ պետք է այն մարդկանց, ովքեր Facebook օգտագործող չեն, զգուշացնեն, որ իրենց հասցեները հասանելի են ցանցի համար;

По мнению суда Германии, соцсеть Facebook не информирует должным образом своих пользователей о том, как она распоряжается импортируемыми из других ресурсов электронными адресами их друзей.
Функция "Найти друзей", предусмотренная в Facebook, позволяет искать знакомых в других онлайн-ресурсах и, если они не являются пользователями Facebook, приглашать их в соцсеть. Среди прочих параметров, поиск можно осуществить по электронному адресу друга.
Суд Берлина встал на сторону немецкой организации по защите прав потребителей и постановил, что пользователи не получают достаточной информации о том, как загружаемые ими электронные адреса будут использоваться соцсетью. Кроме того, суд решил, что Facebook незаконно требует от пользователей права использовать загружаемый ими на сайт контент, пишет Bloomberg.
В 2011 году Facebook уже предъявлялись подобные претензии в Германии. Тогда соцсеть достигла договоренности с регуляторами о том, что будет сообщать пользователям, которые не имеют аккаунты в Facebook, однако, адреса которых попали в систему, как их персональные данные могут быть использованы, и как их защитить.