Հայաստանը հրաժարվել է մասնակցել «Եվրատեսիլ-2012»-ից, որն այս տարվա մայիսին կայանալու է Բաքվում, ասվում է հաղորդագրության մեջ, որը զետեղվել է Եվրատեսիլի պաշտոնական կայքում: Այդպիսով, մրցույթին կմասնակցի 42 երկիր:
«Մենք իրոք հիասթափված ենք հայկական հեռարձակողի որոշումից»,-ասել է մրցույթի գործադիր սուպերվայզեր Ջոն Օլա Սանդը ЕВU անունից: «Չնայած Եվրոպական հեռարձակողների միության (EBU) հայկական պատվիրակության մասնակցությունն ապահովելու ջանքերին, մեզանից անկախ պատճառներով նման որոշում է կայացվել»:
«Եվրատեսիլ-2012» տեղի կունենա Բաքվի Baku Crystal Hall-ում, կիսաեզրափակիչները տեղի կունենան մայիսի 22-ին և 24-ին, իսկ եզրափակիչը՝ մայիսի 26-ին:

Armenian Public Television officially informed the European Broadcasting Union (EBU) of Armenia’s withdrawal from the 2012 Eurovision Song Contest to be held in Baku, Azerbaijan, eurovision.tv reports.
"We are truly disappointed by the broadcaster's decision to withdraw from this year's Eurovision Song Contest," said the Contest Executive Supervisor Jon Ola Sand on behalf of the EBU. "Despite the efforts of the EBU and the Host Broadcaster to ensure a smooth participation for the Armenian delegation in this year's Contest, circumstances beyond our control lead to this unfortunate decision."
Consequently, only 42 countries – instead of the 43 announced – will be represented at the 2012 Eurovision Song Contest in Baku. In each Semi-Final, 18 countries will be represented, whereas France, Germany, Italy, Spain, the United Kingdom and host country Azerbaijan are automatically qualified for the Final.