Apple-ի արևային ֆերման, որն էներգիայի աղբյուր է դառնալու Հյուսիսային Կարոլինում ընկերության սերվերների ֆերմայի համար, օգտագործելու է SunPower արտադրության բարձր արդյունավետություն ունեցող պանելներ և կարող է աշխատանքը սկսել այս տարվա հոկտեմբերին:
San Jose Mercury News հրատարակությունը Apple փաստաթղթերից բացահայտել է տվյալներ, որոնց համաձայն Սան Խոսեից SunPower ընկերությունն այս երեքշաբթի օրը ձեռք է բերել պանելների վերաբերյալ պայմանագիրը: Ըստ երևույթին, Apple-ը պլանավորում է ինքնուրույն ֆինանսավորել նախագիծը, իսկ արևային ֆերմայում տեղադրվելու են առնվազն 14 ֆոտոէլեկտրական սարքավորումներ:
Առայժմ Apple-ը և SunPower-ը չեն մեկնաբանել նորությունը:
Անցած տարի իրազեկ աղբյուրները հաղորդել էին AppleInsider.com-ին, որ Leaf Solar Power ընկերությունը մասնակցելու է նախագծին, թեև ստույգ ապացույցներ մինչև հիմա չկան:
Տվյալների մշակման կենտրոնը զբաղեցնում է 500 հազար քառակուսի ոտնաչափ և տարածաշրջանում խոշորագույնն է: Այդ կենտրոնն ապահովում է iTunes և iCloud ծառայությունների աշխատանքը:

Солнечная ферма Apple, которая станет источником энергии для фермы серверов компании в Северной Каролине (США), будет использовать высокоэффективные панели производства SunPower и может начать работу уже в октябре этого года.
Издание San Jose Mercury News раскрыло данные из документов Apple, согласно которым компания SunPower из Сан-Хосе выиграла контракт на панели в этот вторник. По-видимому, Apple планирует самостоятельно финансировать проект, и на солнечной ферме будет инсталлировано как минимум,14 фотоэлектрических установок. Пока ни Apple, ни SunPower никак не прокомментировали новость.
Осведомленные источники в прошлом году сообщали AppleInsider.com, что компания Leaf Solar Power также будет принимать участие в проекте, хотя точных доказательств этого до сих пор нет. Считается, что Bloom Energy будет поставщиком топливных элементов для объекта.
Центр обработки данных занимает площадь 500 тысяч квадратных футов и является крупнейшим в регионе. Этот центр обеспечивает работу сервисов iTunes и iCloud.
В прошлом месяце Apple поделилась планами строительства нового «зеленого» центра обработки данных – на этот раз в Принвилле, штат Орегон. Конкретных деталей проекта компания не раскрыла – известно только, что Apple купила участок земли площадью 160 акров за 5,6 миллиона долларов.