Հաքերային խմբավորում Anonymous-ը մարտի 7-ին կոտրել է Վատիկանի պաշտոնական կայքը, հաղորդում է Agence France-Presse-ը։
Կայքում հաքերները Վատիկանի հոգևորականությանն ուղղված հաղորդագրություն են թողել՝ նշելով, որ հարձակումը հանդիսանում է «պատասխան աբսուրդային և անարխիստական հայեցակարգին», որը տարածում է Վատիկանը։ Ըստ հաքերների, Վատիկանի հոգևորականությունը միայն շահույթ ստանալու համար է ապրում։
Նրանք նաև նշել են, որ հարձակումը քրիստոնեական կրոնի դեմ չէ կամ հավատացյալների, այլ «կոռումպացված Հռոմեակաթոլիկ եկեղեցու» դեմ։
2011-ին Anonymous-ն արդեն մեկ անգամ փորձել էր կոտրել Վատիկանի կայքը, սակայն այդ փորձն անհաջողությամբ էր պսակվել ։

7 марта хакерская группировка Anonymous взломала официальный сайт Ватикана, сообщает Agence France-Presse.
На сайте хакеры оставили обращение к представителям духовенства Ватикана, в котором отметили, что атака является "ответом на абсурдные и анахронические концепции, которые данная организация, существующая ради получения прибыли, распространяет по миру", пишет Lenta.ru.
Хакеры также отметили, что атака направлена против "коррумпированной Римско-католической церкви", а не против христианской религии или верующих.
В 2011 году Anonymous уже пытались взломать сайт Ватикана, однако тогда попытка не увенчалась успехом.