ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին վստահ է, որ EURO-2012-ի եզրափակիչ մրցաշարը եվրոպական ֆուտբոլի տոն կդառնա: Պլատինին նաև շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանին և Ուկրաինային Եվրոպայի առաջնությանը պատրաստվելու ընթացքում կատարված հսկայական ծավալի աշխատանքի համար:
Վարշավայում EURO-2012-ի մասնակից բոլոր 16 հավաքականների պատվիրակությունների սեմինարի ժամանակ, որտեղ պայմանավորվում են եզրափակիչ մրցաշարի վերջին մանրամասների վերաբերյալ, իր ողջույնի խոսքում Պլատինին համոզմունք է հայտնել, որ առաջնությունը, որը տեղի կունենա հունիսի 8-ից հուլիսի 1-ը, կարդարացնի բոլոր ակնկալիքները` ինչպես ֆուտբոլի դաշտում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս, չէ որ դրան հինգ տարվա տքնաջան աշխատանք է նախորդել:
«Ինչպես և նախորդ անգամները, EURO-2012-ը եվրոպական ֆուտբոլի զարմանալի տոն կդառնա: Սա իդելական միջոցառում է մեր մայրցամաքի համար, մինչ մարզաշխարհից դուրս գոյություն ունեն մի շարք լուրջ խնդիրներ»,- ասել է Պլատինին, հաղորդում է ՈՒԵՖԱ-ի պաշտոնական կայքը:

In a message to the EURO finalists workshop in Warsaw, UEFA President Michel Platini predicted a "magnificent celebration of European football" and thanked co-hosts Poland and Ukraine.
UEFA President Michel Platini believes this summer's UEFA EURO 2012 final round will be "a magnificent celebration of European football" and has thanked co-hosts Poland and Ukraine for their "enormous effort" in bringing the tournament to fruition.
In a welcome message to the UEFA EURO 2012 finalists workshop in Warsaw on Thursday, March 8 Mr Platini expressed the conviction that the championship, which takes place from 8 June to 1 July, will fulfil all expectations on and off the field after five years of hard work and preparation.
"First of all, I would like to extend my warmest congratulations to you for qualifying for the greatest and hardest of the continental tournaments," Mr Platini told delegates from the 16 finalist teams, including the national-team coaches, who are in Warsaw to fine-tune the organizational aspects of the final round, UEFA official website reported.