ԱՄՆ դատարանը արգելել է Apple ընկերությանը շարունակել արտոնագրային դատական գործընթացքը Eastman Kodak ընկերության դեմ։ Հիշենք, որ Kodak-ը սնանկ հայտարարեց իրեն 2012-ի հունվարին, գրում է Reuters-ը։
Ըստ դատավորի, Apple-ին դատավարությունը շարունակել թույլ տալը անտեղին կլիներ։
2010-ին Apple ընկերությունը արտոնագրային հայց ներկայացրեց Kodak-ի դեմ՝ մեղադրելով մի քանի արտանագրերի խախտման մեջ։
Apple-ը սկսեց իր դատական գործընթացները Kodak-ի հետ այն բանից հետո, երբ Kodak-ի փաստաբաններն իրենք դիմեցին դատարան Apple-ի և Research in Motion-ի դեմ բողոքներով։ Ըստ Kodak-ի՝ ընկերություններն անօրինական օգտագործում էին իրենց iPhone և BlackBerry սմարթֆոններում Kodak-ի կողմից արտոնագրված լուսանկարների դիտման տեխնոլոգիան։
Kodak-ը, որն առաջատար է համարվում ֆոտոխցիկներ արտադրող ընկերությունների շարքում, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում ֆինանսական կորուստներ ունեցավ։ Ընկերությունը սնանկացել է և հայտնել է, որ մտադիր է դադարեցնել թվային ֆոտոխցիկների արտադրությունը։

Суд в США запретил компании Apple продолжать патентную тяжбу с компанией Eastman Kodak, который обанкротился в январе 2012 года, сообщает Reuters.
По мнению суда, было бы "неуместно" позволить Apple продолжать тяжбу.
В 2010 году Apple подала патентный иск против Kodak, обвинив производителя фотоаппаратов в нарушении нескольких своих патентов, которые касались методов обработки изображения в цифровых камерах.
Apple начала судиться с Kodak после того, как юристы Kodak сами обратились в суд с жалобой на Apple и Research in Motion. Kodak сочла, что компании незаконно используют в смартфонах iPhone и BlackBerry запатентованную ей технологию просмотра изображений.
Компания Kodak, являвшаяся одним из лидеров в производстве фотоаппаратов и фотопленки в конце XX века, в последние несколько лет претерпела значительные финансовые убытки.
Сейчас Eastman Kodak ведет постепенное сокращение производства. Кроме того, компания заявила о намерении прекратить производство цифровых фото- и видеокамер, а также электронных фоторамок.