Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը կբացվի ամերիկացի ռեժիսոր Ուես Անդերսոնի «Ծագող լուսնի թագավորությունը» (Moonrise Kingdom) դրամայով: Այդ մասին հաղորդում է The Hollywood Reporter-ը:
Անդերսոնի կինոնկարի գործողությունները տեղի են ունենում 1960-ական թվականների Նոր Անգլիայում: «Ծագող լուսնի թագավորություն» ֆիլմում նկարահանվել են Բրյուս Ուիլիսը, Բիլ Մյուրեյը, Թիլդա Սուինտոնը և այլ աստղեր: Գլխավոր դերերում ոչ այնքան հայտնի դերասաններ Ջարեդ Գիլմանն ու Կառա Հեյվորդն են:
Փառատոնի ամբողջական ծրագիրը կհրապարակվի ապրիլի 19-ին: Կաննի 65-րդ կինոփառատոնը տեղի կունենա 2012թ. մայիսի 16-ից 27-ը:

65-й Каннский кинофестиваль откроется драмой американского режиссера Уэса Андерсона "Королевство восходящей луны" (Moonrise Kingdom). Об этом сообщает The Hollywood Reporter.
Действие ленты Андерсона происходит в Новой Англии в 1960-е годы. В "Королевстве восходящей луны" снялись Брюс Уиллис, Билл Мюррей, Тильда Суинтон и другие звезды. В главных ролях задействованы малоизвестные актеры Джаред Гилман и Кара Хейворд, сыгравшие сбежавших из города любовников.
Уэс Андерсон получил известность благодаря таким картинам, как комедия "Поезд на Дарджилинг" и мультфильм "Бесподобный мистер Фокс". Ранее его ленты не участвовали в программе Каннского фестиваля.
Полная программа 65-го Каннского фестиваля будет опубликована 19 апреля. Фестиваль будет проходить с 16 по 27 мая 2012 года.