Արևի ակտիվության կտրուկ աճը, որտեղ վերջին օրերին տեղի են ունեցել երկու հզոր բռնկումներ, սպառնալիք չեն ներկայացնում Միջազգային տիեզերակայանի անձնակազմի անդամների համար, հաղորդում է ՆԱՍԱ-ն:
«Արևային բռնկումները սպառնալիք չեն ներկայացնում ոչ ՄՏԿ, ոչ նրա անձնակազմի համար: Հյուսթոնում թռիչքների կառավարման կենտրոնի բժիշկները մշտապես հետևում են ճառագայթման մակարդակին, որը ներկա պահին գտնվում է նորմայի սահմաններում»,- ասվում է ՆԱՍԱ-ի հաղորդագրությունում:
Մարտի 5-ին և 7-ին Արևի վրա տեղի են ունեցել երկու հզոր ռենտգենյան բռնկումներ, որոնք ուղեկցվել են շուրջերկրյա տարածությունում լիցքավորված մասնիկների հոսքի կտրուկ աճով:

The intense solar storm that spilled huge amounts of radiation into space this week poses no risk to the six astronauts on the International Space Station, NASA officials say.
The sun erupted in two powerful solar flares Tuesday (March 6), blasting a wave of solar plasma and energetic particles out into space. This radiation has proven dangerous to satellites, for example, some equipment on the European Space Agency's Venus Express spacecraft was blinded by the blast and could even disrupt power grids on Earth.
But the International Space Station and its crew aren't in a position to feel the sun's wrath this time, NASA officials said.