Բրիտանական խորհուրդը, Երևանում Բրիտանական դեսպանատունը, Կովկասյան ինստիտուտը և «Ռուբեն Մանգասարյան» մեմորիալ հիմնադրամը Բրիտանական ֆիլմերի 10-րդ փառատոնի շրջանակում կազմակերպում են վավերագրական լուսանկարչության դասընթաց: Այն վարելու է Լոնդոնի Արվեստների համալսարանի Հաղորդակցության քոլեջի դասախոս Պատրիկ Սադերլենդը: Դասընթացն անցկացվելու է փառատոնի ընթացքում հանդիպումների ու վարպետության դասընթացների անցկացմանը զուգահեռ:
Հայաստանում ֆիլմերի գրախոսության և կինոքննադատության զարգացմանն աջակցելու նպատակով փառատոնի շրջանակում Բրիտանական խորհուրդը և Կինոքննադատների և կինոլրագրողների հայկական ասոցիացիայի հետ համատեղ հայտարարում է ֆիլմերի լավագույն գրախոսականի մրցույթ: Մասնակիցները պետք է գրեն փառատոնում ընդգկված ֆիլմերին նվիրված գրախոսություն, որոնցից լավագույնի հեղինակը կպարգևատրվի Apple iPad 2-ով:

Британский совет, посольство Британии в Армении, Кавказский институт и мемориальный фонд “Рубен Мангасарян” в рамках 10-го фестиваля Британских фильмов организуют курсы документальной фотографии. Их проведет преподаватель Колледжа коммуникаций Университета искусств Лондона Патрик Садерленд.
С целью содействия развитию кинокритики и рецензий на фильмы в Армении в рамках фестиваля Британский совет совместно с Армянской ассоциацией кинокритиков и киножурналистов объявляют конкурс на лучшую рецензию на фильм. Участники должны написать рецензии на фильмы, вошедшие в программу фестиваля. Автор лучшей рецензии будет награжден планшетом iPad 2 компании Apple.