iPhone սմարթֆոնների համար նախագծված լուսանկարների ամենահայտնի անվճար սոցցանց-ծրագիր Instagram-ը, որը հպարտանում է իր այնպիսի օգտագործողներով, ինչպիսիք են ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, երգիչ Ջասթին Բիբերը կամ ռեփփեր Սնուփ Դոգը, ստացել է նոր` 500 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում, հայտնում է The Wall Street Journal-ը։
Ընդամենը մեկ տարի առաջ Instagram-ը գնահատվում էր 25 միլիոն դոլար, իսկ այժմ կարող է արժենալ 500 միլիոն դոլար։ Instagram-ն ունի ավելի քան 15 միլիոն օգտագործող։
Ընդամենը մեկ տարում Instagram-ի արժեքը բարձրացել է 7 միլիոն դոլարով։
Սակայն որոշ խոշոր վենչուրային ընկերություններ չեն ցանկանում ներդնել Instagram-ի համար։ Սրա պատճառը այն է, որ Instagram-ը համատեղելի է միայն iPhone-ների, iPad-ների և iPod Touch սարքերի համար։ Ըստ որոշ լուրերի` Instagram-ի նախագծողներն աշխատում են այն համատեղելի դարձնել նաև Android օպերացիոն համակարգի համար։

9 Март 2012 - 12:39 AMT
Самое известное бесплатное приложение-соцсеть обмена фотографиями Instagram, разработанное специально для смартфонов, которое может похвастать такими пользователями, как президент США Барак Обама, певец Джастин Бибер или рэппер Снуп Дог, получило финансирование в размере 500 миллионов долларов, пишет The Wall Street Journal.
Еще год назад программа Instagram оценивалась в 25 миллионов долларов, а сейчас она может стоить 500 миллионов. Она насчитывает более 15 миллионов пользователей.
В течение всего одного года стоимость Instagram поднялась на 7 миллионов долларов.
Однако некоторые крупные компании не желают инвестировать в Instagram. Причина в том, что программа поддерживается только такими устройствами, как iPhone, iPad и iPod Touch. По некоторым сведениям, разработчики Instagram в настоящее время работают над тем, чтобы сделать программу совместимой с операционной системой Android.