Վերջին տարիներին կտրուկ նվազել է բջջային կապի սակագինը, իսկ բջջային բաժանորդների թիվն ավելացել է շուրջ 3 անգամ` կազմելով ավելի քան 3.8 միլիոն: Այս մասին մարտի 10-ին ՀՀԿ 13-րդ համագումարին հայտարարել է ՀՀ նախագահ և կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը :
Ըստ նրա, արդեն 2010 թվականին 1 բնակչի հաշվով շարժական կապի բաժանորդների թվով Հայաստանն ԱՊՀ-ում զիջել է միայն Ռուսաստանին, աշխարհի 210 երկրների մեջ զբաղեցրել 43-րդ տեղը` այդ թվում գերազանցելով իր բոլոր անմիջական հարևաններին: «2007 թվականի 5-ի դիմաց ՀՀ բնակչության ինտերնետ հասանելիությունը 2011 թվականին 100 մարդու հաշվով դարձել է 45, իսկ 2006 թվականի 5.4 միլիոն դրամից 1 մեգաբիթ-վայրկյան ինտերնետ ծառայության մեծածախ գինը նվազել է մինչև 35.6 հազար դրամի, կամ ավելի քան 150 անգամ»,-հավելել է նախագահը:

10 Март 2012 - 11:53 AMT
За последние годы в Армении удалось добиться резкого снижения тарифов на сотовую связь, а число сотовых абонентов возросло почти в 3 раза, составив более чем 3,8 миллиона. Об этом 10 марта на 13-ом съезде Республиканской партии Армении сказал глава государства и лидер партии Серж Саргсян.
По его словам, уже в 2010 году в расчете на одного жителя по количеству абонентов мобильной связи Армения в СНГ уступала только России, среди 210 стран мира занимала 43 место, в том числе, превзойдя всех своих непосредственных соседей.
«Против 5-и в 2007 году доступность Интернета населению Армении в 2011 году в расчете на 100 человек достигла 45, а оптовая цена Интернет-услуг за 1 мегабит в секунду снизилась от 5,4 миллиона драмов в 2006 году до 35,6 тысячи драмов на данный момент, то есть больше чем в 150 раз», – добавил президент.