Այսօր` մարտի 10-ին Մոսկվա կինոթատրոնում բացվեց Բրիտանական ֆիլմերի 10-րդ փառատոնը: Այն կազմակերպում են Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը Երևանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպանատունը:
Փառատոնի բացման ժամանակ խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արևիկ Սարիբեկյանը նշեց, որ ֆիլմերը նվիրված են 2012 թվականի Օլիմպիական խաղերին,Չ.Դիքենսի երկուհարյուրամյակին: Այն նաև շոշափում է հասարակության ու անձիփոխհարաբերությունների հիմնախնդիրները:
ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպան Քեթրին Լիչին նշեց, որ փառատոնի բացման ֆիլմը` «Հրակառքեր»-ը նկարահանվել է 30 տարի առաջ և իր մանկության սիրելի ֆիլմերից է:
Փառատոնի ընթացքում Մոսկվա կինոթատրոնի ճեմասրահում կցուցադրվեն նկարիչ Ռիս Ուայթհեդի Հայաստանով ոգեշնչված աշխատանքները, իսկ փառատոնի հատուկ հյուրը` ռեժիսոր Մայքլ Ուայթը մարտի 11-ին ցուցադրությունից առաջ հանդիսատեսինկներկայացնի «Մեծագույն սեր» ֆիլմի նկարահանման պատմությունը: Ռեժիսորը նաևվարպետության դասընթաց կանցկացնի Երևանի Թատրոնի և կինոյի պետականինստիտուտում:
Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի կինոնկարները մարտի 1-11-ը ցուցադրվում ենհանրապետության երեք մարզերում` Վանաձորում, Բերդում և Գյումրիում:

10 Март 2012 - 13:50 AMT
10 марта в ереванском кинотеатре “Москва” открылся 10-ый фестиваль Британских фильмов. Фестиваль британских фильмов организован Офисом Британского совета в Армении и Посольством Великобритании в Армении.
Во время открытия фестиваля руководитель офиса Британского совета в Армении Аревик Сарибекян отметила, что фильмы посвящены Олимпийским играм 2012 года, 200-летию Чарльза Диккенса и основным проблемам взаимоотношений личности и общества.
Посол Великобритании в Армении Кэтрин Личи отметила, что фильм “Огненные колесницы”, которым открылся фестиваль, снят 30 лет назад, и является одним из любимых фильмов ее детства.
В ходе фестиваля в фойе кинотеатра “Москва” будут выставлены картины художника Риса Уайтхеда, созданные им под впечатлениями от Армении. Также особым гостем фестиваля является режиссер Майкл Уайт, который 11 марта представит зрителю историю создания фильма “Великая любовь”. Он также проведет мастер-класс в Ереванском государственном институте театра и кино.
Кинокартины Британского фестиваля документальных фильмов с 1 по 11 марта будут показаны в кинотеатрах трех областей Армении: в городах Ванадзоре, Берде и Гюмри.