Ավելի քան 100 բլոգերներ, ուսանողներ, հասարակական ոլորտի ակտիվիստներ մարտի 3-ին մասնակցել են Թումո ստեղծարար տեխնոլոգինարի կենտրոնում ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Long Beach քաղաքից հեռարձակվող TEDxLive միջոցառմանը։ Այս մասին տեղեկացնում են TEDxYerevan միջոցառման կազմակերպիչները, ովքեր TED-ից ստացել են TEDx Live միջոցառման հեռարձակման արտոնագիր։
Միջոցառման ժամանակ մասնակիցները դիտել են TED Conference-ի ելույթներից։ Բանախոսների թվում եղել են տարբեր մասնագետներ՝ տնտեսագետներից մինչև ֆիլմարտադրողներ։ Նրանք բանախոսել են նորագույն տեխնոլոգինարից մինչև հնագիտություն։
«Մենք հպարտ ենք, որ հնարավոր դարձավ կազմակերպել TEDxLive միջոցառումը Երևանում»,- ասել է TEDxYerevanLive -ի լիազորված կազմակերպիչ Քրիստինե Սարգսյանը։
TED-ը շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է։ Առաջնորդվելով «գաղափարներ, որոնք արժանի են տարածման» ոգով՝ TED-ը ստեղծել է TEDx-ը: TEDx –ը լոկալ, ինքնակազմակերպվող միջոցառումների ծրագիր է, որը միավորում է մարդկանց` քննարկելու TED–ի գաղափարներով կյանքի կոչված իրենց փորձը:
Սկիզբ առնելով որպես քառօրյա ծրագիր Կալիֆորնիայում 25 տարի առաջ, TED-ն այժմ վերաճել է մի կառույցի, որն աջակցում է այն գաղափարներին, որոնք միտված են փոխելու աշխարհը տարբեր նախաձեռնությունների միջոցով: TED-ի ամենամյա համագումարը հրավիրում է ողջ աշխարհի առաջատար մտածողներին և իրականացնողներին` խոսելու 18 րոպե: Նրանց ելույթներն այնուհետև հասանելի են դառնում համացանցում` TED.com կայքում, անվճար հիմունքներով: TED բանախոսներ են եղել Բիլ Քլինթոնը, Ալ Գորը, Ջեյն Գուդոլը, Էլիզաբեթ Գիլբերթը, Պրն Ռիչարդ Բրենսոնը, Նանդան Նիլեկանին, Ֆիլիպ Սթարքը, Նգոզի Օկոնյո Իուեալան, Իզաբել Ալենդեն և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Գորդոն Բրաունը: TED-ի ամենամյա համագումարը տեղի է ունենում Կալիֆորնիա նահանգի Long Beach քաղաքում։

On March 3, over 100 bloggers, students, civil activists and NGO leaders of Armenia virtually joined the world-famous TEDxLive conference attendees in Long Beach, California at TUMO Center for Creative Technologies, according to TEDxYerevan event organizers.
The participants viewed talks about cutting-edge technology and amazing showcases of human creativity.
“We are happy that TEDxLive event was brought to fruition in Yerevan,” authorized organizer of TEDxYerevanLive Kristine Sargsyan said.
TED is a nonprofit organization devoted to Ideas Worth Spreading. Started as a four-day conference in California 26 years ago, TED has grown to support those world-changing ideas with multiple initiatives. At TED, the world's leading thinkers and doers are asked to give the talk of their lives in 18 minutes. Talks are then made available, free, at TED.com.
TED speakers have included Bill Gates, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Benoit Mandelbrot, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende and former UK Prime Minister Gordon Brown. Two major TED events are held each year: The TED Conference takes place every spring in Long Beach, California (along with a parallel conference, TEDActive, in Palm Springs), and TEDGlobal is held each summer in Edinburgh, Scotland.