Հայտնի շվեյցարական Aliose խումբը համերգ է տալու Հայաստանում: Համերգի կազմակերպիչն է Հայաստանում Շվեյցարիայի դեսպանատունը «ԿԱԶԱ» հիմնադրամի հետ համատեղ: PanARMENIAN.Net ի թղթակցին հայտնեցին Շվեյցարիայի դեսպանատնից, խմբի ելույթը տեղի է ունենալու մարտի 23-ին Երևանի Մեցցո ակումբում և մարտի 24-ին` Գյումրու կենտրոնական այգում:
Aliose խումբը կազմավորվել է 2007 թ-ին որպես դուետ, առաջին ձայնասկավառակը թողարկել են 2009 թ-ի սկզբին: Առաջին երեք տարիների ընթացքում նրանք 125 համերգ են տվել, որոնցից մեկ երրորդը` արտասահմանում: 2010թ-ին խմբին միացավ երրորդ անդամը` թավջութակահարը (սկզբում Սառա Օսվալդը, այնուհետև Զեֆիրին Ռեյ-Բելլեթը): Aliose-ը որպես տրիո հանդես եկավ մինչև 2011թ-ը, և այդ ընթացքում ձայնագրեց երկրորդ ձայնասկավառակը: Այժմ խումբը բաղկացած է չորս անդամներից:
Խումբը մասնակցել և հաղթել է բազմաթիվ փառատոներում և մրցույթներում, և ստացել ոսկե մեդալներ և գրան պրիներ:
Խումբը 2011 և 2012 թթ. պայքարել է «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի շվեյցարական նախընտրական փուլերին:
Համերգը Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի ամսվա շրջանակում (mois de la francophonie) շվեյցարական կողմի ներդրումն է: Հայսատանում այն նշվում է ամեն գարուն: Ֆրանկոֆոնիային նվիրված միջոցառումները կազմակերպվում են աշխարհի տարբեր երկրներում և մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում հասարակության մեջ:

Popular Aliose band from Switzerland will perform in Armenia. The concert is organized by the Swiss Embassy in Armenia in collaboration with KASA Foundation.
As the Swiss Embassy informed a PanARMENIAN.Net reporter, the concert is scheduled to take place in Mezzo Club in Yerevan on March 23 and in Gyumri's central park on March 24.
Ever since their first album came out in 2008, Aliose has been increasingly successful and became more and more famous in Switzerland and abroad.
Their numerous awards, both from professionals and from an increasingly faithful public (Coup de Cœur Claude Lemesle 2006 award in Paris, Utopia 2006 award in Besançon, 2 Oreilles 2009 award in Saint-Etienne, Audience Award at the Voix de Fête 2010 festival in Geneva, 5 awards at the Médaille d’or de la chanson in Saignelégier), foresee a promising future for the young Swiss band.
A new acoustic dimension was reached thanks to the cellist Zéphyrin Rey-Bellet, who joined the band comprising Alizé Oswald, Xavier Michel and Sara Oswald in 2010.
Aliose participated in Switzerland's national selection for Eurovision International Song Contest in 2011 and 2012.
The concert of the band is Switzerland's contribution to the month of Francophonie (mois de la francophonie) which is traditionally marked in Armenia every spring. Events are organized in many countries worldwide arousing public interest towards the French culture.