Այսօր` մարտի 13-ին, հայ մեծանուն բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի ծննդյան 115-ամյակի օրը գրողի տուն-թանգարանի բակից քայլերթ կազմակերպվեց Մաշտոցի պողոտայով և Սայաթ-Նովա փողոցով դեպի Չարենցի հուշահամալիր, որտեղ ելույթներ ունեցան և ասմունքեցին մտավորականներ, ուսանողներ, ուսուցիչներ և աշակերտներ:
«Ինչպիսի հեռատեսություն է ունեցել իմաստունը, որ 100 տարի ամեն օր Չարենցը կա մեր ազգի շուրթերին և շատ հրաշալի է, որ կա: Այն դասերը, խրատները որ նա ասել է, դա մեծ հարստություն է: Նա հսկա է և հանճարեղ է», լրագրողների հետ զրույցում ասաց սիրված դերասան, Չարենցին մարմնավորած Ազատ Գասպարյանը:
Եղիշե Չարենցը (իսկական անունը Եղիշե Աբրահամի Սողոմոնյան), ծնվել է 1897թ-ին Կարս քաղաքում` բազմազավակ ընտանիքում: 1908թ. ընդունվել է Կարսի վարժարան, ուր դպրոցական «Գարուն» ալմանախում հրատարակվել են նրա բանաստեղծությունները: Ստանալով հնգամյա կրթություն` արդեն ձևավորվող պոետն իր գիտելիքները հարստացրել է անդադար կարդալու միջոցով:

13 марта в честь 115-летия со дня рождения выдающегося армянского поэта Егише Чаренца, от Дома-музея поэта было организовано шествие по проспектам Маштоца и Саят-Новы к памятнику Чаренцу, где выступили, а также прочли стихи Чаренца представители интеллигенции, студенты, учителя и ученики школ.
“Он был так дальновиден и мудр, что вот уже около 100 лет имя Чаренца не сходит с уст армян, и это прекрасно. Те уроки, советы, которые он дал нам, являются неоценимым богатством для нашего народа. Он был гигантом, великим гением” – сказал в беседе с журналистами известный актер Азат Гаспарян.
Егише Чаренц (Егише Согомонян) родился в 1897 году в Карсе, в многодетной семье. В 1908 году поступил в Карское реальное училище, где в школьном альманахе “Гарун” были опубликованы его первые стихотворения.
В 1915 году будущий великий армянский писатель пошел добровольцем на фронт. В эти годы им была написана поэма “Дантова Легенда”, в которой были описаны все ужасы войны начала 20 века. В 1916 году он уехал в Москву, чтобы продолжить учебу в Народном университете им. А.Л. Шанявского. В 1919 году возвратился в Армению и стал преподавать в школе. В этом году в Тбилиси вышла в свет гениальная поэма Чаренца – “Неистовые толпы”.