Հայ մեծանուն գրող Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում բացվել է «Եղիշե Չարենց` դիմանկարների շարք» ցուցահանդեսը: Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց թանգարանի տնօրեն Լիլիթ Հակոբյանը, ցուցահանդեսում ներկայացվելու են Չարենցի 16 դիմանկարները, որոնց մի մասն արվել են բանաստեղծի սերնդակիցների, մյուս մասը` ժամանակակից նկարիչների կողմից: Հակոբյանի խոսքով նկարների մեծ մասը հանրությանը ներկայացվելու են առաջին անգամ և արխիվային նյութի մաս են կազմում: Ցուցահանդեսը տևելու է 2-3 շաբաթ, որից հետո ողջ տարվա ընթացքում տեղի են ունենալու բազմապիսի թեմատիկ ցուցահանդեսներ:
Չարենցի 115-ամյակին նվիրված հանդսությունները շարունակվելու են ողջ տարվա ընթացքում: Սպասվում են տարբեր տիպի միջոցառումներ` ասմունքի փառատոն, չարենցյան ընթերցումներ, ցուցահանդեսներ և այլն:
Եղիշե Չարենցը (իսկական անունը Եղիշե Աբրահամի Սողոմոնյան), ծնվել է 1897թ-ին Կարս քաղաքում` բազմազավակ ընտանիքում: 1908թ. ընդունվել է Կարսի վարժարան, ուր դպրոցական «Գարուն» ալմանախում հրատարակվել են նրա բանաստեղծությունները: Ստանալով հնգամյա կրթություն` արդեն ձևավորվող պոետն իր գիտելիքները հարստացրել է անդադար կարդալու միջոցով:

В Доме-музее выдающегося армянского поэта Егише Чаренца открылась выставка под названием “Егише Чаренц: Серия портретов”. Как отметила во время встречи с журналистами директор Дома-музея Лилит Акопян, на выставке представлены 16 портретов Чаренца, часть которых написана современниками поэта, а другая их часть – современными художниками. По словам Акопян, большинство портретов будут представлены впервые, до этого они составляли часть архивного материала. Выставка продлится 2-3 недели, после чего в течение всего года будут организованы различные тематические показы.
Торжества, посвященные 115-летию Егише Чаренца, продолжатся в течение всего года. Ожидается проведение различных мероприятий: фестиваля литературных чтений, чаренцовские чтения, выставки и т.д.
Егише Чаренц (Егише Согомонян) родился в 1897 году в Карсе, в многодетной семье. В 1908 году поступил в Карское реальное училище, где в школьном альманахе “Гарун” были опубликованы его первые стихотворения.
В 1915 году будущий великий армянский писатель пошел добровольцем на фронт. В эти годы им была написана поэма “Дантова Легенда”, в которой были описаны все ужасы войны начала 20 века. В 1916 году он уехал в Москву, чтобы продолжить учебу в Народном университете им. А. Л. Шанявского. В 1919 году возвратился в Армению и стал преподавать в школе. В этом году в Тбилиси вышла в свет гениальная поэма Чаренца – “Неистовые толпы”.