13 Մարտ 2012 - 12:37 AMT
Վերջին 4 տարիների ընթացքում, Ուկրաինայում 2012թ ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության անցկացման համար ծախսվել է ավելի քան 5 մլրդ դոլար:
Մասնավորապես, մարզադաշտերի վրա ծախսվել է 7,2 մլրդ գրիվեն, մարզական բազաների վրա` 350 մլն, իսկ օդանավակայաններն արժեցել են 10,5 մլն գրիվեն:
Վերջիններիս արժեքի մեջ են մտնում բոլոր ընդունող քաղաքների թռիչքուղիները, բացառությամբ Կիևի, և Դոնեցկի ու Լվովի երկու տերմինալները: Կիևի «Բորիսպոլ» տերմինալը կառուցվել է օդանավակայանի միջոցների հաշվին, իսկ Խարկովում` ներդրողների, հայտնում է lenta.ru-ն:
Որոշակի գումար է ծախսվել նաև ավտոճանապարհների շինարարության վրա: Գումարի ընդհանուր քանակը կազմել է 19,8 մլրդ գրիվեն: Եվս 2 մլրդ ծախսվել է Դնեպրի վրա կամուրջ կառուցելու համար:
Պետության և մասնավոր ներդրողների ծախսած ընդհանուր գումարի չափը կազմում է ավելի քան 117 մլրդ գրիվեն: Սպասվում է, որ Ուկրաինան և Լեհաստանը մրցաշարի կազմակերպման համար միասին կծախսեն մոտ 27 մլրդ եվրո:

За последние четыре года на проведение на Украине чемпионата Европы по футболу в 2012 году было потрачено более 5 миллиардов долларов.
В частности, на стадионы ушло 7,2 миллиарда гривен, на тренировочные базы – около 350 миллионов гривен, а аэропорты обошлись в 10,5 миллиарда гривен.
В стоимость последних вошли взлетно-посадочные полосы во всех принимающих городах, за исключением Киева, и два терминала в Донецке и Львове. Что касается терминала в киевском аэропорту "Борисполь", то он строится за счет собственных средств аэропорта, а в Харькове – за счет инвестора, передает lenta.ru.
Из отдельных статей расходов стоит также выделить траты на строительство и ремонт автодорог, составившие в общей сложности 19,8 миллиарда гривен. Еще 2 миллиарда гривен было потрачено на строительство мостов через Днепр.
Общий объем средств, которые должны потратить вместе государство и частные инвесторы на проведение чемпионата, составляет более 117 миллиардов гривен. В прошлом году из этой суммы было израсходовано 54 миллиарда.
Ожидается, что Украина и Польша на организацию чемпионата Европы вместе потратят около 27 миллиардов евро. Для сравнения, на проведение EURO-2008 Австрия и Швейцария израсходовали около 750 миллионов евро.