«Ինձ ուրախացնում է այն, որ Եվրոպայի առաջնությանը երիտասարդ ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը կարողացավ նվաճել ոսկե մեդալ: Մինչև մրցաշարը մենք ակնկալում էինք, որ նա հաջող հանդես կգա, քանի որ մարզումների ընթացքում զգացվում էր նրա պատրաստվածությունը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ընդգծել է Հայաստանի հավաքականի մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը:
Ալեքսանյանը մինչև 96 կգ քաշային կարգում անցկացրել է 5 մենամարտ և բոլորում վստահ հաղթանակ տարել: Եզրափակչում նա 8:0 հաշվով ջախջախիչ հաղթանակ է տարել Մինդաուգաս Էզեսկիսի նկատմամբ:
«Նախորդ տարի Ալեքսանյանը Եվրոպայի առաջնության ժամանակ դուրս էր եկել եզրափակիչ և զբաղեցրել 2-րդ հորիզոնականը: Իսկ աշխարհի առաջնությանը նա պատրաստ էր ոսկե մեդալ նվաճել, սակայ չստացվեց: Ես` որպես գլխավոր մարզիչ, շատ ուրախ եմ և գոհ, որ մենք ունենք նման տաղանդավոր մարզիկ»,-հավելել է Ջուլֆալակյանը:
Լևոն Ջուլֆալակյանը հույս ունի, որ Եվրոպայի չեմպիոնը կկարողանա իրեն լավ դրսևորել նաև վարկանիշային մրցաշարերում և նվաճել օլիմպիական ուղեգիր:

“Меня радует, что на чемпионате Европы молодой борец Артур Алексанян смог завоевать золотую медаль. До чемпионата мы все ожидали, что он выступит удачно, поскольку во время тренировок чувствовалось его готовность”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил наставник сборной Армении Левон Джулфалакян.
Алексанян в весовой категории до 96 кг провел 5 поединков и во всех одержал уверенные победы, не дав сопернику не одного очка. В финале он со счетом 8:0 разгромил Миндаугаса Эзерскиса (Литва).
“В прошлом году Алексанян на чемпионате Европы вышел в финал и занял 2 место. А на чемпионате мира был готов завоевать золотую медаль, но не получилось. Я как главный тренер сборной очень доволен и рад, что у нас есть такой талантливый борец”, – добавил Джулфалакян.
Джулфалакян надеется, что чемпион Европы сможет хорошо проявить себя и на рейтинговых турнирах и завоевать путевку на лондонские Олимпийские игры.