Հունա-հռոմեական ըմբշամարտի Եվրոպայի Չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը, ով վերջերս Բելգրադի Եվրոպայի առաջնությանը հավասարը չի ունեցել և նվաճել է ոսկե մեդալ, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է, որ շատ ուրախ է մեծահասակների կազմում նվաճած առաջին մեդալի համար; «Ես շատ ուրախ և հպարտ էի, որ կարողացա իմ երկրի համար ոսկե մեդալ նվաճել: Առաջնությունն ինձ համար բավականին հաջող էր, ամենաբարդը 1/8 եզրափակիչն էր, որտեղ պայքարում էի ուկրաինացի Սերգի Ռուտենկոյի դեմ, սակայն երկու շրջաններում էլ կարողացա հաղթել»,-ասել է Ալեքսանյանը:
2011թ Եվրոպայի առաջնությանը Ալեքսանյանը հասել էր մինչև եզրափակիչ, սակայն նվաճել էր արծաթե մեդալ: Ըստ նրա, մեկ տարվա ըբնթացքում նա ջանասիրաբար աշխատել է իր սխալների վրա: «Կարծում եմ, կկարողանամ լավ հանդես գալ վարկանիշային մրցաշարերին և նվաճել Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր: Հուսով եմ, որ հենց առաջին մրցաշարում կկարողանամ վարկանիշ ձեռք բերել»,-հավելել է ըմբիշը:

Чемпион Европы по греко-римской борьбе Артур Алексанян, который недавно на ЧЕ в Белграде не имел равных и завоевал золотую медаль, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что очень рад первой медали, завоеванной среди взрослых.
“Я был очень рад и горд, что мне удалось завоевать золотую медаль, поскольку это большая честь и для моей страны.
Чемпионат для меня получился отличным, самым трудным была 1/8 финала против украинца Серги Рутенко, но в двух периодах мне удалось победить”, – сказал Алексанян.
На чемпионате Европы 2011 года Алексанян дошел до финала, но довольствовался серебряной медалью. По его словам, в течении года он усердно и упорно работал над ошибками. “Думаю, что мне удастся хорошо выступить на рейтинговых турнирах и завоевать путевку на Олимпийские игры. Надеюсь, что в первом же турнире смогу заработать рейтинг”, – добавил борец.