Մարտի 14-ին մաթեմատիկոսները նշում են «Պի» թվի միջազգային օրը: Այն գրվում է 3,14, այստեղից էլ հետևում է, թե ինչու է հենց այս օրը նշվում տոնը:
Տոնի մեկնարկն ունի նույնիսկ կոնկրետ ժամ, րոպե և վայրկյան՝ 1 ժամ 59 րոպե 26 վայրկյան, ինչը համընկնում է «Պի»-ի առաջին թվերի հետ, գրում է CNN-ը: Այս ոչ պաշտոնական տոնը 1987-ին հորինել է ֆիզիկոս Լարի Շոուն Սան Ֆրանցիսկոյից:
Համարվում է, որ այս թիվը բացահայտվել է բաբելոնական մոգերի կողմից: Նրանք օգտագործել են այն Բաբելոնյան աշտարակի շինարարության ժամանակ: Սակայն «Պի»-ի նշանակության ոչ ստույգ հաշվարկը հանգեցրել է ողջ նախագծի տապալմանը: «Պի»-ի տոնը համընկնում է աշխարհի ամենաականավոր ֆիզիկոսներից մեկի՝ Ալբերտ Էյնշտեյնի ծննդյան օրվա հետ:

14 Март 2012 - 08:36 AMT
Сегодня 14ого марта математики отмечают международный День числа “Пи”. В написании эта дата выглядит как 3.14, отсюда и объяснение, почему именно в этот день отмечается праздник.
У старта праздника есть даже конкретный час, минута и секунда – 1 час 59 минут 26 секунд, что совпадает с первыми разрядами числа “Пи”, пишет CNN.
Этот неофициальный праздник придумал в 1987 году физик из Сан-Франциско Ларри Шоу, который и подметил эту закономерность.
Считается, что это число было открыто вавилонскими магами. Оно использовалось при строительстве знаменитой Вавилонской башни. Однако недостаточно точное исчисление значения “Пи” привело к краху всего проекта. Возможно, что эта математическая константа лежала в основе строительства легендарного Храма царя Соломона.
Праздник “Пи” совпадает с днем рождения одного из наиболее выдающихся физиков современности – Альберта Эйнштейна.