Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Արսեն Ջուլֆալակյանը (74 ք/կ) լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ առաջնությունը շատ անսպասելի էր, որովհետև մրցավարությունը սարսափելի էր: «Օլիմպիադային մնում է 3 ամիս, և նման մրցավարությունն անթույլատրելի է: Եվրոպայի առաջնությունում մեր գլխավոր նպատակն էր նախապատրաստվել վարկանիշային մրցաշարերին»,- ասել է Ջուլֆալակյանը:
Նրա խոսքով, Հայաստանի հավաքականն առաջնությունում լավ է հանդես եկել: Նա նաև նշել է երեք նոր ըմբիշների լավ ելույթը, չնայած նրան, որ նրանք մեդալներ չեն նվաճել: «Միայն մի քանի երկրների հաջողվեց Եվրոպայի առաջնությունում ոսկե մեդալներ նվաճել, դրանց շարքում՝ Հայաստանը, ինչն ուրախալի է: Առաջնությունը շատ բարդ էր, այնտեղ հանդես էին գալիս գրեթե բոլոր ուժեղ ըմբիշները: Ես ուրախ եմ մեր ձեռքբերումների համար և մաղթում եմ, որպեսզի վարկանիշային մրցաշարերում մեր ըմբիշները հաջող ելույթ ունենան»,- ասել է ըմբիշը, ով ապահովել է իր մասնակցությունը 2012-ի օլիմպիական խաղերին:
Մեկնաբանելով իր մասնակցությունը, Ջուլֆալակյանն ասել է, որ լավ մարզավիճակում է եղել, բայց որոշել է խնայել ուժերը, քանի որ պատրաստվում է օլիմպիական խաղերին. «Ռուսների հետ պայքարում ես զիջեցի երեք փուլերում, հավանաբար մի փոքր հապաղեցի, ինչը որոշիչ դարձավ: Մենամարտն ընթացավ հավասար պայքարում, մնացած հանդիպումները ես անցկացրեցի բարձր մակարդակում: 5 հանդիպումներում ես հակառակորդներին տվեցի ընդամենը 2 միավոր: Մի քիչ թույլ ստացվեց 3-րդ տեղի համար մենամարտը, բայց գլխավորը՝ ինձ հաջողվեց հաղթել»:

Бронзовый призер чемпионата Европы Арсен Джулфалакян (в/к 74) на встрече с журналистами отметил, что чемпионат был очень неожиданным, потому что судейство было ужасным. “До Олимпиады остается 3 месяца и недопустимо такое судейство. Нашей главной задачей на чемпионате Европы подготовиться к рейтинговым турнирам”,- сказал Джулфалакян.
По его словам, сборная Армении на европейском первенстве выступила хорошо. Он также отметил хорошее выступление троих новых борцов, несмотря на то, что они не смогли завоевать медали. “Отлично, что у нас такая команда. Лишь нескольким странам удалось завоевать золотые медали на чемпионате Европы, и Армения – в их числе, что конечно радует. Чемпионат был очень сложным, почти все сильные борцы выступали в нем. Я рад за наши достижения и желаю, чтобы и на рейтинговых турнирах наши борцы выступили удачно”,- сказал борец, который обеспечил свое участие на Олимпийских играх 2012 года.
Комментируя свое участие, Джулфалакян сказал, что был в хорошей форме, но решил не тратить все силы, поскольку готовится к Олимпийским играм: “В борьбе с россиянином я уступил в трех периодах, наверное, немного замедлил, что и стало решающим. Поединок прошел в равной борьбе, а остальные встречи я провел на высоком уровне. В 5 встречах я отдал соперникам лишь 2 очка. Немного слабым получился поединок за 3 место, но главное – мне удалось выиграть”.