Մարտի 23-ին և 24-ին Աղասի Այվազյանի ծննդյան կապակցությամբ Հայաստանի գրողների միության մեծ դահլիճում տեղի կունենան «Այվազյանական 3-րդ ընթերցումները»: Շարքի առաջին միջոցառումը տեղի է ունեցել 2008-ին, երկրորդը՝ 2010-ին, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Աղասի Այվազյանը (1925 – 2007) հայ արձակագիր էր, դրամատուրգ, հրապարակախոս, սցենարիստ, ռեժիսոր, խմբագիր և գեղանկարիչ, ՀԽՍՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ (1982), ՀԽՍՀ պետական մրցանակի դափնեկիր (1975, «Եռանկյունին» կինոնկարի սցենարի համար), Դերենիկ Դեմիրճյանի անվան մրցանակի 1983-ի դափնեկիր («Եռանկյունին» գրքի համար), ԽՍՀՄ գրողների միության անդամ:
Ծնվել է Վրացական ԽՍՀ Աբասթուման ավանում։ Սովորել է Թբիլիսիի գեղարվեստական ակադեմիայում (1942), Թբիլիսիի պետական համալսարանի բանասիրական ֆակուլտետում, Երևանի գեղարվեստա-թատերական և ֆիզիկական կուլտուրայի ինստիտուտներում (1945-48)։ Տարբեր հիմնարկություններում աշխատել է որպես նկարիչ-մուլտիպլիկատոր, գծագրող, կոնստրուկտոր, լրագրող։ 1965-73-ին եղել է «Գրական թերթի» արձակի բաժնի վարիչը, 1973-81-ին` «Էկրան» ամսագրի գլխավոր խմբագիրը։ 1967-ին «Հայֆիլմ» կինոստուդիան նրա սցենարով նկարահանել է «Եռանկյունին» կինոնկարը, որը երկրորդ մրցանակ է շահել 1968-ի լենինգրադյան համամիութենական փառատոնում։ 90-ականների սկզբին խմբագրել է «Հայություն» շաբաթաթերթը:Նրա սցենարով «Հայֆիլմը» նկարել է նաև «Հայրիկ» գեղարվեստական կինոնկարը։ 1982-ին «Հայֆիլմ» կինոստուդիան Աղասի Այվազյանի «Կովկասյան էսպերանտո» պատմվածքի հիման վրա նկարահանել է «Լիրիկական երթ» գեղարվեստական կինոնկարը, որի ռեժիսորը եղել է ինքը` սցենարի հեղինակը։ Ա. Այվազյանը իր «Վանոն և գորոդովոյը» պատմվածքի հիման վրա գրել է «Վառած լապտեր» կինոնկարի սցենարը։ Այս ֆիլմը որպես ռեժիսոր նույնպես նկարել է ինքը` Այվազյանը։

15 Март 2012 - 06:52 AMT
23 и 24 марта в связи с днем рождения Агаси Айвазяна в Большом зале Союза писателей Армении состоятся “Третьи Айвазяновские чтения”. Первое мероприятие цикла состоялось в 2008 году, второе – в 2010, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
Агаси Семенович Айвазян родился 7 октября 1925 года в Абастумани (Грузия) в семье потомственных кузнецов. Хотя, как заявил Агаси Айвазян, настоящий день его рождения – 23 марта. В 1942 году поступил в Академию художеств в Тбилиси. В 1945-1948гг. продолжил учебу в Ереванском художественном институте. Учился также и в Институте физической культуры. Публиковать свои рассказы Агаси Айвазян начал с 1954 года, сначала в армянской прессе Тбилиси, затем и в Ереване. В 1969 году опубликовал первую книгу рассказов. В 1965 году Агаси Айвазян окончательно переехал в Ереван и стал работать в газете “Гракан терт” (Литературная газета). В 1973-1980гг. работает редактором в журнале “Экран”, а в начале 90-х — в газете “Айутюн” (Армянсвто). В 1982 году киностудия “Айфильм” на основе рассказа Агаси Айвазяна сняла художественный фильм “Лирическое шествие”. В 1982 году А. Айвазян получил звание Заслуженного деятеля искусств Армянской ССР. Агаси Айвазян — автор сценария знаменитого “Треугольника”, кинорежиссером Генрихом Маляном. На его счету еще около 10-и сценариев, осуществленных полнометражных игровых фильмов. Фильм “Зажженный фонарь” принес армянской кинематографии первый почетный приз ФИПРЕССИ (Международной ассоциации кинопрессы). На сегодняший день из 23 пьес Агаси Айвазяна на сцене поставлено всего 6.