Մայքրոսոֆթի արտադրանքը միանշանակ հայաֆիկացնելու անհրաժեշտություն կա։ Կա օգտագործողների լայն շրջանակ, հատկապես կրթության ոլորտում։ Եվ բացի այդ Հայաստանի մարզերի օգտագործողներն ունեն լեզվական խնդիրներ, ինչը լուրջ խոչընդոտ է հանդիսանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման ժամանակ։ Այս մտահոգությունը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց «Մայքրոսոֆթ Հայաստան» ընկերություն գործադիր տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանը։
Ըստ նրա, հայաֆիկացումը կրթական ոլորտում լուծում է երկու հարց. «Առաջին, թե ապագայում ինչ լեզու և ինչ տերմիններ կօգտագործվի, չէ՞ որ տերմինալոգիան արագ է կյանք է մտնում։ Օրինակ մի քանի տարի առաջ համացանց բառը դեռևս չկար օգտագործման մեջ։ Եվ երկրորդ՝ կրթական համակարգում հասկանալի տերմինների լայն օգտագործումն է»։
Գրիգոր Բարսեղյանը ընդգծեց, որ հայաֆիկացումը միանգամյա գործընթաց չէ, քանի որ ծրագրային փաթեթները մշտապես թարմացվում են, հետևաբար եզրույթներն էլ ավելանում են։
Խոսելով մարտի 16-ին կայանալիք Մայքրոսոֆթի արտադրանքի հայաֆիկացման թեմայով քննարկման մասին, որին մասնակցելու են լեզվի տեսչության և պետական այլ մարմինների ներկայացուցիչներ, «Մայքրոսոֆթ Հայաստանի» տնօրենը պարզաբանեց, որ նպատակ կա հայաֆիկացման գործընթացում ընգրկել նաև պետական կառույցներին և կազմակերպություններին։
«Մենք հայաֆիկացումը կատարում ենք՝ հիմնվելով միջազգային փորձի վրա։ Սա պետք է դառնա սովորական՝ ստանդարտ»,-հավելեց նա։
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի այն հարցին, թե որքան գումարներ են ներդրվում և ներդրվել արտադրանքների հայաֆիկացման համար, Գրիգոր Բարսեղյանը հրաժարվեց պատասխանել, նշելով. «Հայաֆիկացված բոլոր ծրագրերը մշտապես հասանելի են Մայքրոսոֆթի կայքում՝ անվճար։ Սա մեր ներդրումներից մեկն է։ Թե որքան գումար է տրամադրվում այս գործընթացի համար, չեմ կարող նշել, քանի որ կոմերցիոն հարց է»։
«Մայքրոսոֆթ Հայաստան» ընկերությունը վերջերս մեկնարկեց Windows 8 օպերացիոն համակարգի հայաֆիկացման գործընթացը։ Մինչ այդ ընկերությունը պարբերաբար հայաֆիկացրել է իր ծրագրային ապահովման նախկին տարբերակները՝ Windows XP-ից մինչև Windows 7 և ծրագրային փաթեթներից՝ Office 2007-ը, 2010-ը, ուղղագրական ծրագրերը կամ բրաուզեր Internet Explorer-ը։
Հայաֆիկացման գործընթացը ընկերությունն իրականացնում է Biline ընկերության և Եվրասիայի ինկուբատոր հիմանդրամի համագործակցությամբ։ Այս ընկերությունը հայաֆիկացման գործընթացում ներգրավում են լավագույն մասնագետների, լեզվաբանների։
Հայաֆիկացմանը աջակցում են նաև սովորական օգտագործողները՝ այցելելով հատուկ ֆորումներ և առաջարկելով տերմինների իրենց տարբերակները կամ քվերակելով տերմինների համար։

There is a strong need to create Armenian language interface of the Microsoft software, according to Microsoft Armenia country manager.
“Users of Armenian provinces experience language problems that hamper use of information technology,” Grigor Barseghyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
He pointed out defining use of terminology and specific language in future and broad use of understandable terms as the two major problems Armenian-language interface creation would solve in the field of education.
Mr. Barseghyan noted that the initiative should bear a continued nature as software packages are constantly updated with new terms being added.
Dwelling on the discussion of creation of the Armenian-language interface of the Microsoft production scheduled for March 16, the country manager stressed the plan to involve state institutions and organizations in the process, besides the representatives from National Inspectorate of Language.
Asked about the amount of money invested for the project implementation, Mr. Barseghyan refrained from answering, noting, “All applications of the Armenian language interface creation are available in Microsoft website, free of charge. This is one of our investments. However, I can’t name the exact amount of money provided for the process, as it is a commercial issue.”
Microsoft Armenia recently launched the creation of Armenian-language interface of Windows 8 operation system. Prior to that, Windows XP, Windows 7, Office 2007, 2010 software packages, as well as the Internet Explorer browser had regularly undergone the same process.
The project is implemented by Biline Company and Eurasia Foundation. The cooperation of the two enterprises involves best professionals and linguists in the process.
Ordinary users can also foster the project, visiting special forums and proposing their own variants of the terms or voting for them.