Հայաստանի Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը (ՄԻԿ) դարձել է Սերտիպորտ-ի թեստային կենտրոն՝ ձեռք բերելով Microsoft Technology Associate (MTA) քննություններ անցկացնելու լիազորություն։
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ՄԻԿ-ի դասընթացների համակարգող Սոնա Մարտիրոսյանը տեղեկացրեց, որ Սերտիպորտը թեստային կենտրոն է, որտեղ կարելի է հանձնել մի շարք քնություն-թեսթեր։
«Գոյություն ունի երկու քննությունների տեսակ Սերտիպորտ և Պրոմետրիքս։ Microsoft Technology Associate-ը Սերտիպորտ թեստ է։ Ընդհանրապես նման թեստերը սեփական գիտելիքները պաշտոնական հիմքերի վրա դնելու համար են»,- ընդգծեց նա։
Սոնա Մարտիրոսյանի խոսքով, MTA-ն օնլայն քննությունն է, որը ստուգում է ծրագրավորման բազային գիտելիքները և այն հանդիսանում է Մայքրոսոֆթի սերտիֆակցիա ստանալու ամենաառաջին քայլը։
MTA-ը միջազգային լիզենցիա է։ Աշխարհի մի շարք երկրներում, Հայաստանում ևս MTA սերտիֆիկատը աշխատանքի տեղավորման առաջին գրավականն է։
Մարտի 20-ին Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում կանցկացվի տեղեկատվական հանդիպում MTA-ի պայմանների մասին։ Սոնա Մարտիրոսյանի խոսքով MTA քննություն կարող են հանձնել թե՛ ուսանողները, թե՛ բոլոր նրանք, ովքեր ծրագրավորման գիտելիքներ ունեն։ Քննության արժեքն է 25 000 դրամ, իսկ ՄԻԿ ուսանողների համար՝15 000 դրամ։

“Инновационный центр Microsoft” (ИЦМ) в Армении, приобретя лицензию на проведение экзаменов Microsoft Technology Associate (MTA), стал тестовым центром Сертипорт.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net координатор курсов ИЦМ Сона Мартиросян сообщила, что Сертипорт является тестовым центром, в котором можно сдать ряд тестовых экзаменов.
“Существует два вида экзаменов: Сертипорт и Прометрикс. Microsoft Technology Associate относится к Сертипорт-тестам. Вообще подобные тесты используются для того, чтобы собственный запас знаний поставить на официальную основу”,- подчеркнула она.
По словам Соны Мартиросян, MTA – это онлайн-экзамен, проверяющий базовые знания в сфере программирования, это первый шаг в деле получения сертификата Microsoft.
MTA – международная лицензия программирования. Сертификат MTA – залог успешного устройства на работу.
20 марта в “Инновационном центре Microsoft” будет проведена информационная встреча об условиях получения MTA. Сона Мартиросян отметила, что экзамен на получение MTA могут сдавать как студенты, так и все те, кто владеет достаточными знаниями в сфере программирования. Плата за экзамен – 25 000 драм, а для студентов ИЦМ – 15 000 драм.