Anonymous հաքերային խումբը թողարկել է սեփական օպերացիոն համակարգը Ubuntu 11.10 բաց կոդով ՕՀ հիման վրա, հաղորդվում է հաքերների բլոգում:
Anonymous OS առկա է Mate desktop environment հանրահայտ անվճար գրաֆիկական ինտերֆեյսը, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ ծրագրեր, որոնց մեծամասնությունը նախատեսված է կայքերի որոնման և շահագործման խոցելիության համար, ինչպես նաև DDoS-հարձակումներ իրականացնելու համար:
Իրենք համակարգի հեղինակները պնդում են, որ ՕՀ թողարկվել է «խաղաղ» նպատակներով`չնայած որ առկա են վնասակար բնույթի ծրագրեր:
Anonymous OS անվճար է և հասանելի է ներբեռնման համար: Ենթադրվում է, որ այն շահագործողները կլինեն համակարգչային տեխնոլոգիաների էնտուզիասtները, ովքեր ցանկանում են ինտերնետն ավելի անվտանգ դարձնել:
Anonymous-ը հայտնի է 2010-ից իր կատարած մի շարք DDoS հարձակումներով` ուղղված խոշոր ընկերությունների և կառավարական կայքերին` PayPal-ին, Visa-ին, MasterCard-ին, Sony-ի PlayStation ցանցին և այլն։ Իր հաղորդագրություններում Anonymous-ը մշտապես հայտնում է, որ պայքարում է իշխանությունների` ինտերնետը գրաքննելու որոշումների և կաշառակերության դեմ։ Ամբողջ աշխարհում կատարվել և կատարվում են Anonymous խմբի մի շարք անդամների ձերբակալություններ։

15 Март 2012 - 14:59 AMT
Хакерская группировка Anonymous выпустили собственную операционную систему Anonymous OS, созданную на базе свободно распространяемого дистрибутива Ubuntu 11.10, сообщается в блоге хакеров.
В Anonymous OS присутствует популярный бесплатный графический интерфейс Mate desktop environment, а также множество предустановленных приложений, большинство из которых предназначено для поиска и эксплуатации уязвимостей сайтов, а также для осуществления DDoS-атак.
Сами авторы Anonymous OS утверждают, что у системы "мирное" назначение, несмотря на приложении, установленные в системе, которые носят вредоносных характер, "Anonymous-OS – открытый проект на базе дистрибутива Ubuntu, созданный в образовательных целях. В частности, для проверки уровня защищенности сайтов. Пожалуйста, не используйте его для атак на сайты", – сообщается в блоге Anonymous на сервисе Tumblr.
Anonymous OS бесплатна и доступна для загрузки. Предполагается, что ее пользователями станут энтузиасты компьютерных технологий, которые хотят сделать интернет безопаснее.
Группа Anonymous известна своими атаками на сайты "противников" разоблачительного ресурса WikiLeaks осенью 2010 года, а также объединением с хакерской группой LulzSec в 2011 году. На счету Anonymous и LulzSec – взлом сети поставщика правительства США – компании Mantech International Corp и публикация в качестве доказательства переписки компании с НАТО, а также взломы сайтов сената США и ЦРУ, компаний Sony, Nintendo и других ресурсов.