Microsoft-ն իր Xbox խաղային սարքի նոր տարբերակը չի թողարկի ավելի վաղ, քան գալիք տարի, որպեսզի եկամուտ բերի մեծ պահանջարկ ունեցող Xbox-ի նախկին մոդելից հետո։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղելով իր իրազեկ աղբյուրներին։ Ըստ մամուլում տարածվող լուրերի, նոր մոդելի գրաֆիկական կատարումը լինելու է 6 անգամ ավելի բարձրորակ։
Microsoft-ը դեռևս պաշտոնապես չի հայտնում Xbox 720-ի թողարկման օրը։ Ըստ որոշ վարկածների, հնարավոր է այն ներկայացվի 2013-ի հունիսին ԱՄՆ-ում անկացվող տեսախաղերի խոշոր ցուցահանդեսի՝ Electronic Entertainment Expo-ի ժամանակ։
Ըստ վերլուծաբանների, Microsoft-ը կսկսի նոր Xbox 720-ի արտադրությունն ավելի վաղ, եթե զգա վտանգ մրցակիցների կողմից։ Օրինակ, ճապոնական Nintendo-ն մտադիր է թողարկել նոր սարք Wii U-ն մինչև 2012-ի ավարտը։
2011-ի տվյալներով Xbox 360 –ն ավելի լավ է վաճառվել, քան մրցակիցների խաղային սարքերը՝ Nintendo Wii կամ Sony PlayStation 3-ը։ Գիննեսի ռեկորդների գրքում պաշտոնապես հայտնվեց Kinect սարքը՝ որպես ամենաարագ վաճառվող և մեծ պահանջարկ ունեցող սարք։ Kinect-ը Microsoft-ի կողմից նախագծված սարք է՝ նախատեսված Xbox 360 խաղային սարքերը հեռահար կառավարելու համար։

16 Март 2012 - 07:34 AMT
Компания Microsoft выпустит новую версию своей игровой консоли Xbox не раньше следующего года, чтобы заработать больше на устойчивом спросе на нынешнюю модель. Об этом сообщает Bloomberg, ссылаясь на информированные источники.
По неофициальной информации, графическая производительность будущего поколения приставки Xbox от Microsoft будет примерно в шесть раз выше.
Дата выхода Xbox 720 (так неофициально называется новая консоль) пока не объявлена. Компания может анонсировать новую консоль в июне 2013 года на проходящей в США крупнейшей выставке достижений индустрии видеоигр Electronic Entertainment Expo (E3), и в том же году запустить ее в продажу.
По мнению аналитиков, Microsoft может активизировать разработки, если почувствует реальную угрозу со стороны конкурентов. Так, японская Nintendo планирует выпустить новую консоль Wii U до конца текущего года.
По итогам 2011 года Xbox 360 продавалась лучше, чем ее конкуренты Nintendo Wii и Sony PlayStation 3. Ранее Книга рекордов Гиннесcа официально назвала контроллеры Kinect, предназначенные для бесконтактного управления игровой приставкой Xbox 360, самым быстро продаваемым потребительским электронным устройством.