Մարտի 18-ին Երևանի «Գիզա» ակումբում տեղի կունենա մարտեր առանց կանոնների և K- 1սպորտաձևի վարկանիշային մրցաշար, որին կմասակցեն մարզիկներ Հայաստանից և Վրաստաից:
Սա 4 տարիների ընթացքում 9-րդ միջազգային մրցաշարն է, որը կայանում է Հայաստանում:
«Մասնակցության հայտ էին ներկայացրել ավելի քան 250 մարզիկներ, որոնցից ընտրվել են 17 ուժեղագույնները: Հայաստանում նման մրցաշար կանցկացնենք նաև երկու ամիս անց: Այն մարզիկներին հնարավորություն է տալիս փորձ ձեռք բերել, որպեսզի խոշոր առաջնություններում ավելի լավ մասնակցություն ունենան»,- ասել է Արմֆայթինգ ֆեդերացիայի նախագահ Հայկ Ղուկասյանը:
17 մենամարտերից 5-ը լինելու են K- 1 վարկածով, ընդ որում Դավիթ Խաչատրյանը մենամարտելու է է ProFC վարկածով աշխարհի չեմպիոնի գոտու համար:
«Վարկանշային մրցաշարում հաղթողները հնարավորություն կստանան ապրիլի 9-ին Վրաստանում մասնակցել K – 1 առաջնությանը և մայիսին Հայաստանում կայանալիք առաջին Գրան Պրիին»,- նշել է K – 1 ֆեդերացիայի նախագահ Հովհաննես Ղուկասյանը:
ԱՄՆ – ից Հայաստան է ժամանել նաև «Հայաստան» ակումբի նախագահ Գոքոր Չիվիչյանը, որի դպրոցները գործում են Եվրոպայի 43 երկրներում: Նա կհեևտի մարտերի ընթացքին և մոտիկից կծանոթանա հայ մարզիկների հնարավորություններին:

18 марта в ереванском клубе “Гиза” состоится рейтинговый турнир боев без правил K- 1, в котором примут участие спортсмены из Армении и Грузии.
В течение 4-х лет это уже 9-ый турнир, который проводится в Армении.
“Заявки на участие подали более 250 спортсменов, из которых были выбраны 17 сильнейших. Подобный турнир в Армении будет проведен и через два месяца. Это позволит спортсменам приобрести определенный опыт для их дальнейшего участия в более крупных турнирах”, – сказал председатель Федерации “АрмФайтинг” Айк Гукасян. 5 из 17 боев пройдут по версии К-1, и в ходе вечера Давид Хачатурян поборется за пояс чемпиона мира по версии ProFC.
“Победители рейтингового турнира получат возможность 9 апреля в Грузии принять участие в чемпионате K – 1 и в мае в Ереване – в первом Гран-При”, – отметил председатель Федерации К-1 Ованнес Гукасян.
Из США в Армению прибыл председатель клуба “Айасатан” Гокор Чивичян, школы, основанные им, действуют в 43 странах мира. Он будет следить за ходом боев и сможет поближе познакомиться с потенциалом армянских спортсменов.