Այսօր «Մայքրոսոֆթ Հայաստան» ծրագրավորման գործիքների պատասխանատու Դավիթ Քոչարյանը ներկայացրեց ընկերության կողմից մշակված երկու ծրագիր Windows Phone օպերացիոն համակարգով աշխատող սմարթֆոնների համար, որոնցով հնարավոր է հայատառ գրել և տեսնել հայերենը կայքեր այցելելիս։
Նախագծված երկու ծրագրերից մեկը՝ Armenian Browser-ն է։ Այն առանձին բրաուզեր է, որը հնարավոր է անվճար ներբեռնել Windows Phone Market ծրագրերի օնլայն խանութից և ցանկացած հայկական կայք այցելելիս՝ տեսնել և կարդալ հայատառ բովանդակությունը։
«Armenian Browser-ը հնարավորություն է տալիս անգամ հայատառ տեքստը պատճենել (copy) և տեղադրել օրինակ sms-ի մեջ»,- ցուցադրեց Դավիթ Քոչարյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին։
Դե իսկ հայատառ գրելու համար Windows Phone Market-ում հասանելի է Armenian Keyboard ծրագիրը, որը իրենից ներկայացնում է վիրտուալ հայատառ ստեղնաշար։ Ծրագրով կարելի է հավաքել հայերենով ցանկացած նախադասություն կամ տեքստ, ապա copy կոճակով այն պատճենել և հենց ծրագրում առկա կոճակների միջոցով պատճենած տեքստը միանգամից տեղադրել (paste) կամ sms-ի դաշտում կամ բրաուզերում կամ Bing որոնողական համակարգում։
Դավիթ Քոչարյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց նաև, որ այժմ Nokia խանութների հետ կա համաձայնություն, ըստ որի, յուրաքանչյուր Nokia Lumia սմարթֆոնի վաճառքից առաջ վաճառող մասնագետը կարող է առաջարկել Armenian Browser և Armenian Keyboard ծրագրերը ներբեռնել սմարթֆոնի մեջ։
Դավիթ Քոչարյանի խոսքով, Մայքրոսոֆթ ընկերության հետ բանակցություններ են գնում նաև հայատառ վիրտուալ ստեղնաշարի՝ սմարթֆոններում ներկառուցված լինելու համար, սակայն, թե երբ դա կիրագործվի, պարզ չէ։

16 Март 2012 - 10:45 AMT
16 марта сотрудник компании “Microsoft Армения” Давид Кочарян представил две программы, разработанные компанией для смартфонов, работающих под управлением операционной системы Windows Phone, в которых можно писать и читать тексты с использованием армянского алфавита.
Одна из программ – Armenian Browser, является отдельным браузером, который можно бесплатно загрузить в онлайн-магазине Windows Phone Market.
“Armenian Browser позволяет скопировать армянский текст (copy) и вставить, например, в sms”, – продемонстрировал для корреспондента PanARMENIAN.Net Давид Кочарян.
А для использования армянского алфавита в своих записях в Windows Phone Market доступна программа Armenian Keyboard, представляющая собой виртуальную армянскую клавиатуру.
Давид Кочарян также сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net, что в настоящее время есть соглашение с магазинами Nokia, согласно которому перед реализацией каждого смартфона Nokia Lumia специалисты будут предлагать загрузить в смартфон программы Armenian Browser и Armenian Keyboard.
По словам Давида Кочаряна, в настоящее время идут переговоры с компанией Microsoft о том, чтобы виртуальная армянская клавиатура была встроена в смартфоны, однако о сроках реализации данного проекта пока ничего неизвестно.