Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության խորհրդի անդամներն այսօր առավոտյան աշխատանքային նախաճաշի ընթացքում քննարկել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման հեռանկարներն ու առաջիկա ծրագրերը:
Մասնավորապես նշվել է, որ մեր երկրում ՏՏ բնագավառը ներկայում բավականին մեծ զարգացում է ապրում. հայաստանյան շուկա են մուտք գործում միջազգային տարբեր ընկերություններ, առկա է աշխատուժի լուրջ պահանջարկ:
Այդ համատեքստում քննարկվել է կադրերի պատրաստման խնդիրը, մասնավորապես, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանում (Պոլիտեխնիկ) «National Instruments» ընկերության հետ համատեղ Հայկական ազգային ինժեներական լաբորատորիայի ստեղծման հարցը:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը գոհունակություն է հայտնել ծրագրի իրականացման ընթացքից և համոզմունք հայտնել, որ այն հաջողությամբ կհասցվի իր տրամաբանական ավարտին:
Անդրադարձ է կատարվել նաև մարզերում ՏՏ բնագավառի զարգացման խնդրին: Այդ համատեքստում քննարկվել են Գյումրու տեխնոպարկի ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները: Առաջարկվել է նույն գաղափարն իրականացնել նաև Վանաձորում:
Զրուցակիցներն արծարծել են նաև ռազմաարդյունաբերության զարգացման գործում ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներգրավմանը, 2012 թվականին նախատեսվող միջոցառումների իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan met with members of the Union of Information Technology Enterprises (UITE) council at a business breakfast on March 16 to discuss prospects of development and future projects of IT sphere.
In particular, the participants noted that IT industry sees huge development in Armenia now, with various international companies entering the local market.
Also, labor force is in high demand. In this context, staff training issue was discussed, particularly the establishment of Armenian national engineering laboratory in the State Engineering University of Armenia, jointly with the National Instruments company.
UITE executive director Karen Vardanyan voiced contentment with the process of program implementation saying he believes it will be successfully accomplished.
Participants also touched upon the development of IT industry in provinces. In this context, activities related to technopark in Gyumri were discussed. An idea of implementing the same program in Vanadzor as well was proposed.
Involvement of the IT companies in promotion of the military production was also discussed at the meeting.